Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

ласалія російська
lasallia rossica dombr. (=umbilicaria rossica (dombr.) golubk.)


Таксономічна належність: Родина Умбілікарієві — Umbilicariaceae.
Природоохоронний статус виду: Рідкісний.
Наукове значення: Реліктовий (третинний) вид.
Ареал виду та його поширення в Україні: Європа, Пн. Кавказ, Урал, Пд.-Зх. Сибір, Пн. Монголія, Далекий Схід. Українські Карпати (масив Чорногора, г. Шпиці, Смотрич та Піп Іван). Адм. область: Ів.
Чисельність та структура популяцій: Трапляється групами, рідше поодинці.
Причини зміни чисельності: Едафічно-кліматичні фактори (зволоження субстрату, вологість повітря, освітленість місць зростання).
Умови місцезростання: Відшарування магматичного гнейсу (альпійський пояс).
Загальна біоморфологічна характеристика: Слань (діаметр від 2,5–5 до 11,5 см) листувата, з численними пухирчастими здуттями (пустулами); прикріплена до субстрату центральним гомфом. Поверхня слані блідо-сіра або темно-сіра (з коричнюватим або чорнуватим відтінком) та білуватим нальотом. Зісподу слань сірувато-коричнева (у центрі — чорнувата або чорна), вкрита сіруватим нальотом. По краях слані та на її поверхні розвиваються ізидії — одиничні або групами. Апотеції (діаметр 1–2,5 мм) є майже завжди, досить численні, на коротких товстих ніжках. Розмножується нестатевим (пікноконідіями, фрагментами слані й лускоподібними ізидіями) та статевим (спорами) шляхом.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється у Карпатському НПП. Слід контролювати стан популяцій на цій території, дослідити можливі місцезнаходження та в разі виявлення виду взяти їх під охорону. Здійснювати заходи, спрямовані на збереження альпійських екосистем.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.
Джерело: Основні джерела інформації Домбровская, 1978; Определитель лишайников…, 1978; ЧКУ, 1996.