Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

сейрофора ямчаста, ксантоанаптіхія ямчаста, телосхістес ямчастий
seirophora lacunosa (rupr.) froden xanthoanaptychia lacunosa (rupr.) s. kondr. & kärnefelt (=teloschistes lacunosus (rupr.) savicz)


Таксономічна належність: Родина Телосхістові — Teloschistaceae.
Природоохоронний статус виду: Вразливий.
Наукове значення: Пустельно-степовий вид, єдиний представник роду у флорі України.
Ареал виду та його поширення в Україні: Зх. і Сх. Європа, Сх. Закавказзя, Зх., Середня та Центральна Азія, Пд.-Зх. Сибір, Пд. Африка. Пд. райони степової зони (пн. узбережжя Сиваша, с. Чурюк, Чонгарський п-ів; пн.-зх. узбережжя Азовського моря з косами о. Бірючий та Арабатською Стрілкою; Кримський п-ів — околиці м. Євпаторії). Адм. регіон: Кр, Хр.
Чисельність та структура популяцій: Трапляється поодинці або невеликими групами.
Причини зміни чисельності: Порушення біотопів унаслідок господарської діяльності (зокрема рекреаційне навантаження, забруднені стічні води).
Умови місцезростання: Найчастіше — солонці та солончаки (на ґрунті, серед заростей сарсазану шишкуватого); на ґрунтах, що містять гіпс.
Загальна біоморфологічна характеристика: Слань до 5 см заввишки, кущиста, матова, від сріблясто-сірої до світло-коричневої. У сухому стані слань тверда та крихка, у вологому — хрящувата. Її частки стрічкоподібні досить широкі (у нижній і середній частинах до 13 мм), жолобчасто вигнуті, на кінцях пальчасто розсічені на численні переплутані лопаті, вкриті низьким пушком. Апотеції розвиваються рідко. Розмножується вегетативно (фрагментами слані) та статевим (біполярними спорами) шляхом; в межах України спороношення не має.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється в Азово-Сиваському НПП. Слід контролювати стан популяцій на цій території, дослідити можливі місцезнаходження та в разі виявлення виду взяти їх під охорону. Здійснювати заходи, спрямовані на збереження природних угруповань у приморській зоні.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.
Джерело: Основні джерела інформації Oкснеp, 1937; Томин, 1937; Баpхалов, 1969; Копа- чевская, 1986; ЧКУ, 1996.