Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

сквамарина щетиниста
squamarina cartilaginea (with.) p. james in d. hawksw. et al. (squamarina crassa (huds.) poelt).


Таксономічна належність: Родина Стереокаулонові — Stereocaulaceae.
Природоохоронний статус виду: Рідкісний.
Наукове значення: Середземноморський палеоарктичний вид на пн. межі поширення.
Ареал виду та його поширення в Україні: Європа, особливо часто в середземноморських районах, на пн. рідшає (Скандинавія, Велика Британія, Бельгія, Данія, Німеччина, Польща, Україна, Франція, Італія, Балканський п-ів), Кавказ, Азія, Пн. Африка (Алжир), Канарські о-ви. Дуже рідкісний на рівнині: широколистянолісова зона (Кременець), західний Лісостеп, Степова зона (окол. с. Гуркули Снігурівського р-ну Миколаївської обл.), частіше в Степовому та в Гірському Криму, на Пд. березі Криму) Адм. регіони: Тр, Хм, Мк, Кр.
Чисельність та структура популяцій: Трапляється групами або поодинці.
Причини зміни чисельності: Розорювання степових ділянок, випасання овець, заростання відкритих ділянок петрофітного степу.
Умови місцезростання: На відшаруваннях порід, на карнизах і по щілинах, на наносах ґрунту.
Загальна біоморфологічна характеристика: Слань 4–12 см завширшки, спочатку більшменш кругляста, далі часто неправильної форми (часто зливається з сусідніми сланями, утворюючи великі безформні плями), досить крихка, не щільно притиснена до субстрату, товста, до 0,3–0,5 мм завтовшки, матова або з блискучими молодими частинами, зверху бурувато-жовтувата, сірувато-зеленувата, жовтувато-оливкова до блідо-рудуватої чи оливково-коричнюватої; знизу світло-рожева, на периферії білувата. В центральній частині слань тріщинувато-ареольована чи луската, на периферії з променисто розташованими лопатями, а пізніше вся слань складається з заокруглено-зарубчасто-лопатевих лусочок, що накривають одна одну. Апотеції часто численні, здебільшого розташовані в центрі слані, до 1–2,5 см у діаметрі. Розмножується нестатевим (зігнутими пікноконідіями та фрагментами слані) та статевим (одноклітинними еліпсоїдними спорами) шляхом.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється у філіалі «Кременецькі гори» ПЗ «Медобори», Кримському, Карадазькому ПЗ та заказнику «Новий Світ». Слід контролювати стан популяцій на цій території, дослідити можливі місцезнаходження та в разі виявлення виду взяти їх під охорону. Здійснювати заходи, спрямовані на збереження степових ділянок з відслоненням вапняку.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.
Джерело: Основні джерела інформації Копачевская, 1986; Oкснеp, 1937; Определитель лишайников…, 1971.