Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

рамаліна канарська
ramalina canariensis steiner


Таксономічна належність: Родина Рамалінові — Ramalinaceae.
Природоохоронний статус виду: Рідкісний.
Наукове значення: Середземноморський вид на пн. межі ареалу.
Ареал виду та його поширення в Україні: Середземноморські райони Європи і Африки, Канарські о-ви. Кримський п-ів (масив Агармиш у Гірському Криму, урочище Новий Світ поблизу м. Судак, Севастополь — р-н Балаклави). Адм. регіон: Кр.
Чисельність та структура популяцій: Трапляються досить великі групи.
Причини зміни чисельності: Порушення біотопів під впливом господарської діяльності (вирубування лісу, рекреаційне навантаження, забруднення повітря).
Умови місцезростання: Морські узбережжя (вологі, добре освітлені місця); гілки чагарників, ялівцю, фісташки та інших дерев, оголена деревина.
Загальна біоморфологічна характеристика: Слань до 4 см заввишки, кущиста, прямостояча, м’яка, солом’яно-жовта або світлосіро-зеленувата, місцями порожниста. Лопаті до 10 мм завширшки, пальчасто- або неправильно розгалужені, ямчасто-нерівні, потріскані по краях (іноді на поверхні). Апотеції (діаметр до 5 мм) трапляються зрідка, розташовані на кінцях лопатей, інколи бувають бічні. Розмножується нестатевим (циліндричними, прямими пікноконідіями, соредіями, фрагментами слані) та статевим (двоклітинними, безбарвними, дещо зігнутими спорами) шляхом.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється у Карадазькому ПЗ й на території пам’ятки природи загальнодержавного значення «Агармиський ліс». Слід контролювати стан популяцій на цій території, дослідити можливі місцезнаходження та в разі виявлення виду взяти їх під охорону та здійснювати заходи, спрямовані на збереження приморської зони.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.
Джерело: Основні джерела інформації Poelt, 1969; Krog, Østhagen, 1980; Копачевская, 1986; ЧКУ, 1996.