Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

цетрарія степова, целокаулон степовий, корнікулярія степова
cetraria steppae (savicz) kärnef. (coelocaulon steppae (savicz.) barreno &vazques, cornicularia steppae savicz).


Таксономічна належність: Родина Пармелієві — Parmeliaceae.
Природоохоронний статус виду: Вразливий.
Наукове значення: Євразійський аридний вид.
Ареал виду та його поширення в Україні: Поволжя, Пн. Кавказ, Казахстан, Пд. Сибір. Лісостепова та степова зони (розсіяно), Гірський Крим, пд. берег Криму. Адм. регіони: Хр, Дц, Од, Мк, Хс, Зп, Кр.
Чисельність та структура популяцій: Трапляється досить великими групами або поодинці.
Причини зміни чисельності: Розорювання степових ділянок, випасання овець, заростання відкритих ділянок степу.
Умови місцезростання: Міждернинні проміжки (на ґрунті) у злакових, злаково-лучних та полинових степах, піщаних аренах, гірських степах південного типу, часто разом з іншими кочівними лишайниками (пармелія грубо зморшкувата, ксантопармелія камчадальська, цетрарія шипувата тощо).
Загальна біоморфологічна характеристика: Слань 1–3 см заввишки, кущиста, більшменш куляста, коричнева та темнокоричнева, зазвичай матова; до субстрату не прикріплена. Гілочки круглястоциліндричні, дихотомічно або неправильно розгалужені, основні гілочки 0,5 мм завширшки, бічні — від 0,1 до 0,5 мм. Апотеції не відомі. Розмножується нестатевим шляхом (пікноконідіями та фрагментами слані).
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється у БЗ «Асканія-Нова» та АзовоСиваському НПП, у відділі Українського степового ПЗ «Кам’яні Могили». Необхідно контролювати стан популяцій на вказаних територіях та розробити норми помірного навантаження на степові ділянки з метою збереження виду.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.
Джерело: Основні джерела інформації ЧКУ, 1996; Копачевская, 1986; Макаревич, Навроц- кая, Юдина, 1982; Oкснеp, 1937, 1993; Определи- тель лишайников…, 1971; Томин, 1937.