Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

ксантопармелія грубозморшкувата, неофусцелія грубозморшкувата, пармелія грубозморшкувата
xanthoparmelia ryssolea (ach.) o. blanco et al. (=neofuscelia ryssolea (ach.) essl. parmelia ryssolea (ach.) nyl.)


Таксономічна належність: Родина Пармелієві — Parmeliaceae.
Природоохоронний статус виду: Вразливий.
Наукове значення: Аридний вид з євразійським типом ареалу.
Ареал виду та його поширення в Україні: Зх. і Пд. Європа, Кавказ, Середня Азія, Зх. та Сх. Сибір, Монголія. Степова зона та пд. райони лісостепової; зрідка — у Гірському Криму. Адм. регіони: Чк, Кд, Лг, Од, Хс, Зп, Кр.
Чисельність та структура популяцій: Трапляється досить великими групами. Спостерігається тенденція до скорочення.
Причини зміни чисельності: Розорювання степових ділянок, випасання овець.
Умови місцезростання: На рівнинах — міждернинні проміжки (на ґрунті) степових угруповань, у горах — кам’янисті схили (на наносах ґрунту).
Загальна біоморфологічна характеристика: Слань 1,5–4,5 см заввишки, листувата або напівкущиста, м’яка, більш-менш подушкоподібна; до субстрату прикріплена слабко або зовсім не прикріплена. Поверхня слані коричнева, зморшкувата, нерівно-складчаста або рівна, без соредій та ізидій, зісподу — оливковобурого кольору. Частки слані 1–3 мм завширшки, кутасто-циліндричні, блискучі, місцями сплющені або коротко розгалужені. Апотеції невідомі. Розмножується вегетативно (фрагментами слані).
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється у БЗ «Асканія-Нова», Карадазькому ПЗ та у відділенні «Кам’яні Могили» Українського степового ПЗ. Слід перевірити відомі та виявити нові місцезнаходження виду.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.
Джерело: Основні джерела інформації Oкснеp, 1937; Определитель лишайников…, 1971; Esslinger, 1977; Копачевская, 1986; Ромс, Блюм, 1988; Oкснеp, 1993; ЧКУ, 1996.