Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

кладонія зірчаста, кладонія альпійська
cladonia stellaris (opiz.) brodo (cladonia alpestris (l.) rabenh.)


Таксономічна належність: Родина Кладонієві — Cladoniaceae.
Природоохоронний статус виду: Рідкісний.
Наукове значення: Гіпоактомонтанний лишайник, що знаходиться на пд. межі поширення.
Ареал виду та його поширення в Україні: Арктика (європейська, сибірська, чукотська), всі підзони тайги та соснові ліси від Прибалтики до узбережжя Тихого океану, Сахаліну, Командорських о-ів, на пд. до України, Орловської, Воронезької, Пензенської, Саратовської обл., Татарстану, Пд. Уралу, Казахстану та Таджикистану. Відома з Пд. Азії (Китай, Непал), Пн. Америки та Гренландії. Широколистянолісова зона (розсіяно), а також відома з єдиного місцезнаходження в Лівобережному Лісостепу, де, можливо, вже зникла. Адм. регіони: Вл, Жт, Чн, См, Хр.
Чисельність та структура популяцій: Трапляється поодинці. Належить до видів, що дуже повільно відновлюють своє угруповання.
Причини зміни чисельності: Меліорація та знищення старих лісових масивів.
Умови місцезростання: На піскуватому ґрунті; у світлих соснових лісах, на купинах і сфагнових болотах, іноді на відкритих місцях.
Загальна біоморфологічна характеристика: Слань утворена щільними дернинками подеціїв, у яких не можна розрізнити головного стовбурця, 1,3–2 см заввишки, кущиста, зверху повстяна, трохи бородавчаста, матова, білувато-сіра до світло-сірувато-зеленої або жовтувато-білувата, до субстрату не прикріплена. Гілочки круглясто-циліндричні, рясно пентахомічно чи дихотомічно розгалужені, з 4–6 короткими товстуватими, здебільшого прямостоячими, світло-жовтуватими кінцевими гілочками, що пірчасто розходяться; основні гілочки 0,5–2,5 мм завширшки. Апотеції маленькі, до 0,5 мм у діаметрі, коричневі, зібрані на кінчиках гілочок по кілька штук чи поодинокі. Розмножується нестатевим (паличкоподібними пікноконідіями та фрагментами слані) та статевим (довгастими до веретеноподібних одноклітинними спорами) шляхом.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Необхідно зберегти локалітети з місцями зростання виду, контролювати стан популяцій на вказаних територіях та здійснювати заходи, спрямовані на збереження старих лісових масивів.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.
Джерело: Основні джерела інформації Oкснеp, 1937; Oкснеp, 1968; Определитель лишай- ников …, 1978; Томин, 1937.