Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

кололеженея россетта
cololejeunea rossettiana (c.massal.) schiffn.


Таксономічна належність: Родина Леженеєві — Lejeuneaceae.
Природоохоронний статус виду: Рідкісний.
Наукове значення: Реліктовий (третинний) вид.
Ареал виду та його поширення в Україні: Пн., Центральна і Пд. Європа, Кавказ, Пн. Африка (Марокко), о-ви Канарські та Мадейра, Пд.-Зх. Азія (Туреччина). Знайдено в Українських Карпатах: ур. Велика Уголька, Тячівський р-н, Закарпатська обл.; Гірському Криму: Кримський ПЗ (долина р. Улу-Узень); Бахчисарайський р-н, р. Коккозка по дорозі в ущелину Великий каньйон; Алуштинський р-н, водоспад Джур-Джур на р. Східний УлуУзень; Кіровський р-н, г. Агармиш на окол. Старого Криму та Зх. Лісостепу: Хмельницька обл., Кам’янець-Подільський р-н, окол. с. Привороття. Адм. регіони: Зк, Хм, Кр.
Чисельність та структура популяцій: Даних немає. Трапляється щільними дернинками або поодинці серед інших мохоподібних.
Причини зміни чисельності: Не з’ясовані.
Умови місцезростання: Затінені вапнякові скелі та камені.
Загальна біоморфологічна характеристика: Листостеблова рослина. Дернинки дрібні, жовто-зелені. Стебла неправильнорозгалужені. Листки дволопатеві. Листкові лопаті зверху густо папілозні; верхня лопать широколанцетна, із загнутою верхівкою; нижня — прямокутна, загострена, удвічі коротша за верхню. Амфігастріїв немає. Однодомна рослина. Розмножується вегетативно та спорами.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється на території Карпатського БЗ та Кримського ПЗ, у НПП «Подільські Товтри», ландшафтного заказника «Кармалюкова гора». Необхідно контролювати стан популяцій, створювати нові природно-заповідні території в місцях зростання виду.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.
Джерело: Основні джерела інформації Вірченко, 2004; Зеров, 1958, 1969; ЧКУ, 1996; Сло- бодян, 1969.