Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

аталамія спатиза
athalamia spathysii (lindenb.) s.hatt. (clevea spathysii (lindenb.) müll.frib.)


Таксономічна належність: Родина Клевеєві — Cleveaceae.
Природоохоронний статус виду: Рідкісний.
Наукове значення: Середземноморський вид за межами основної частини ареалу.
Ареал виду та його поширення в Україні: Поширений виключно в Середземномор’ї: Пд. Європа (Албанія, Італія, Іспанія, Греція), Пн. Африка (Алжир, Туніс, Марокко, Тенеріфe), Пд.-Зх. Азія (Палестина), о-ви Канарські та Мадейра. Знайдено в Українських Карпатах: масив Ґорґани, скелі над р. Бистрицею-Надвірнянською на околиці с. Пасічної Надвірнянського р-ну ІваноФранківської обл. Адм. регіон: Ів.
Чисельність та структура популяцій: Відома єдина популяція площею в декілька квадратних сантиметрів. Зростає окремими сланями.
Причини зміни чисельності: Не з’ясовані. Вірогідно, завжди був рідкісним.
Умови місцезростання: Затінені, вкриті ґрунтом вапнякові скелі, щілини в скелях.
Загальна біоморфологічна характеристика: Сланева рослина. Слань темно-зелена до чорно-зеленої, проста або дихотомічно розгалужена. Черевні луски пурпурно-червоні до фіолетових, виступають за край слані. Архегоніальні підставки розміщені вздовж середньої лінії слані. Спорогон кулястий, з ніжкою, коробочка розкривається неправильними лопатями. Дводомна рослина. Розмножується спорами і вегетативно.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Необхідно контролювати стан популяцій, створювати нові природно-заповідні території в місцях зростання виду.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.
Джерело: Основні джерела інформації Зеров, Партика, 1972; ЧКУ, 1996; Müller, 1957.