Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

сфагн тоненький
sphagnum tenellum (brid.) pers. ex brid.


Таксономічна належність: Родина Сфагнові — Sphagnaceae.
Природоохоронний статус виду: Вразливий.
Наукове значення: Субокеанічний вид за пд.-сх. межею європейської частини диз’юнктивного ареалу.
Ареал виду та його поширення в Україні: Європа — від Скандинавії до Альп, Піренеїв і Карпат, Кавказ, Далекий Схід, Камчатка, Японія, Пн. і Пд. Америка. Трапляється в Українських Карпатах (Закарпатська обл. — оз. Синевир, смт. Ясіня Рахівського р-ну, болото Чорне Багно) та на Поліссі (Житомирська обл. — болото Гвоздь біля с. Озеряни Олевського р-ну, болото Шаболтах у Копищенському лісництві). Адм. регіони: Жт, Зк.
Чисельність та структура популяцій: Популяції нечисленні. Росте окремими дернинками.
Причини зміни чисельності: Осушення боліт, торфозбір.
Умови місцезростання: Між купинами на оліготрофних ділянках боліт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Дернинки м’які, ніжні, сірі або буруваті, зрідка червонуваті. На сухих місцях рослини густіші, низькі, з густо розміщеними пучками галузок, водні — великі, з нещільно розташованими пучками галузок. Стебла прямостоячі. Галузкові листки 1–1,5 мм завдовжки, широкоовальні, видовженояйцеподібні до яйцеподібноланцетних, злегка серпоподібно зігнуті, з дуже загнутими краями. Хлорофілоносні клітини на зрізі від широкотрикутних до широкотрапецієподібних. Різнодомний вид. Чоловічі гілочки товсті, короткі. Спорогони одиничні. Розмножується спорами.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється в Поліському ПЗ та НПП «Синевир». Необхідно контролювати стан популяцій, створювати нові природно-заповідні території в місцях зростання виду.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.
Джерело: Основні джерела інформації Зеров, 1964, 1975; ЧКУ, 1996.