Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

сфагн блискучий
sphagnum subnitens russow et warnst. (sphagnum plumulosum röll)


Таксономічна належність: Родина Сфагнові — Sphagnaceae.
Природоохоронний статус виду: Зникаючий.
Наукове значення: Субокеанічний вид на пд.-сх. межі європейської частини диз’юнктивного ареалу.
Ареал виду та його поширення в Україні: Трапляється в приокеанічних р-х Євразії, Пн. та Пд. Америці, на Азорських о-вах. Знайдено в Українських Карпатах (г. Петрос поблизу с. Лопухів Тячівського р-ну Закарпатської обл.; Чернівецька обл. — місцевість над потоком Перкалаб у Путильському р-ні) та на Поліссі (Житомирська обл. — болото Гвоздь біля с. Озеряни Олевського р-ну; болота Плотниця та Дідове озеро в Овруцькому р-ні). Адм. регіони: Жт, Зк, Чц.
Чисельність та структура популяцій: Популяції нечисленні. Трапляється окремими дернинками. Більшість знахідок в Україні довоєнного періоду.
Причини зміни чисельності: На рівнині — осушення боліт та інші меліоративні роботи.
Умови місцезростання: Евтрофні болота, вільшняки, в горах — заболочені смерекові ліси.
Загальна біоморфологічна характеристика: Дернинки великі, нещільні, зелені, інколи фіолетові або червоні, від 3 до 15 см заввишки. Стебла міцні, прямостоячі. Склеродерма стебла від блідого до винно-червоного кольору. Галузкові листки черепитчасті або відігнуті, у сухому стані з металевим полиском. Різнодомна рослина. Спорогони нечисленні, але утворюються часто. Спори жовті, тонкопапілозні.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється в заказниках загальнодержавного значення «Дідове озеро» та «Плотниця». Слід обстежити інші відомі місцезнаходження виду з метою створення об’єктів природно-заповідного фонду. Необхідно спостерігати за станом популяцій виду.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.
Джерело: Основні джерела інформації Зеров, 1964; Зеров, Партика, 1975; ЧКУ, 1996.