Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

псевдобрій цинклідієподібний
pseudobryum cinclidioides (huebener)t. j. kop. (mnium cinclidioides huebener)


Таксономічна належність: Родина Плагіомнієві — Plagiomniaceae.
Природоохоронний статус виду: Рідкісний.
Наукове значення: Вид на пд. межі рівнинної частини ареалу.
Ареал виду та його поширення в Україні: Гренландія, Ісландія, Європа, Урал, Сибір, Далекий Схід, Центральна Азія, Пн. Америка. Українські Карпати: Закарпатська обл., Рахівський р-н, долина потоку Свидовець; Івано-Франківська обл., Надвірнянський р-н, г. Брескул, г. Заросляк. Полісся: Житомирська обл., Овруцький р-н, Поліський природний заповідник, Селезівське лісництво; Чернігівська обл., Новгород-Сіверський р-н, Узруївське лісництво, берег р. Смячка; Семенівський р-н, берег р. Снов, окол. с. Паранівки. Адм. регіони: Жт, Чн, Ів, Зк.
Чисельність та структура популяцій: Окремими густими дернинками між водноболотними квітковими рослинами.
Причини зміни чисельності: Осушення боліт, торфозбір.
Умови місцезростання: На ґрунті міжстовбурних знижень вільхових ценозів, на заболочених луках, евтрофних болотах, торфовищах, біля джерел.
Загальна біоморфологічна характеристика: Дернинки великі, блискучі, світло-зелені. Стебла прямостоячі, досягають 15–30 см, з ризоїдною повстю. На фертильних пагонах нижні листки розташовані рідко, широкояйцеподібні, заокруглені на верхівці. Вгору по стеблу листки більші, чубкові — оберненояйцеподібні, на верхівці часто з виїмкою або з коротеньким вістрям. Листки не облямовані або з невиразною облямівкою. Сухі листки хвилясто зморшкуваті. Дводомний вид. Спорогони по 1–2 з перихеція. Коробочка повисла, овальна, з конічною загостреною кришечкою, на червоній ніжці.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється в Поліському ПЗ. Необхідно обстежити інші відомі місцезнаходження з метою організації охорони виду. Слід з’ясувати чисельність виду та причини її зміни.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.
Джерело: Основні джерела інформації Бойко, 1975; Зеров, Партика, 1975; Партика, 1975.