Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

меезія багнова
meesia uliginosa hedw.


Таксономічна належність: Родина Меезієві — Meesiaceae.
Природоохоронний статус виду: Вразливий.
Наукове значення: Аркто-бореальний вид на пд. межі європейської частини ареалу.
Ареал виду та його поширення в Україні: Гренландія, Ісландія, Шпіцберген, Європа, Азія, Пн. і Пд. Америка. Трапляється в Карпатах: Закарпатська обл., Рахівський р-н, г. П’єтрос; Івано-Франківська обл., Верховинський р-н, гг. Гаджина, Мокринів Камінь, Гнєтеса, Чивчин; Надвірнянський р-н, полонина Пожижевська, г. Говерла, торфовище під г. Мала Говерла, ур. Заросляк; та Лісостепу: Вінницька обл., біля м. Літина, болото по р. Згар. Адм. регіони: Ів, Зк, Вн.
Чисельність та структура популяцій: Окремими дернинками з стерильними і фертильними особинами.
Причини зміни чисельності: Осушення боліт та інші меліоративні роботи.
Умови місцезростання: На евтрофних болотах, торфовищах.
Загальна біоморфологічна характеристика: Дернинки від зеленого до жовто-зеленого, темно- або бурувато-зеленого кольору, всередині переплетені фіолетово-червоними ризоїдами. Стебло до 2 см заввишки, багаторядно облиснене. Листки лінійноланцетні, у верхній частині жолобчасті, з відгорнутими цілими краями, коротко збігають по стеблу; до верхівки стебла збільшуються, в сухому стані скручені і гачкувато зігнуті, у вологому — відхилені. Жилка потужна, в основі листка займає половину або й більше його ширини. Багатодомний вид (дводомний, рідше однодомний, або з додатковими андроцеями на тій же рослині). Ніжка спорогона довга — до 8 см, червоного кольору, звивиста. Коробочка з довгою шийкою, жовто-коричнева.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється в Карпатському НПП. Слід обстежити інші відомі місцезнаходження виду з метою створення об’єктів природнозаповідного фонду. Необхідно контролювати стан популяцій.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.
Джерело: Основні джерела інформації Бачурина, Мельничук, 1989; Зеров, Партика, 1975.