Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

скорпідій скорпіоноподібний
scorpidium scorpioides (hedw.) limpr.


Таксономічна належність: Родина Каліергонові — Calliergonaceae.
Природоохоронний статус виду: Вразливий.
Наукове значення: Реліктовий вид на пд.-сх. межі європейської частини ареалу.
Ареал виду та його поширення в Україні: Гренландія, Пн. і Центральна Європа, Урал, Азія, Пн. і Пд. Америка. Зх. Полісся і Волинський Лісостеп — Волинська обл., зрідка на болотах в Любомльському, Ратнівському, Камінь-Каширському, Ковельському, Турійському, Луцькому р-нах; Рівненська обл., в Володимирецькому, Млинівському, Здолбунівському р-нах; Львівська обл., в Радехівському, Жовквівському та Сокальському р-нах. Адм. регіони: Вл, Рв, Лв.
Чисельність та структура популяцій: Часом займає значні площі серед болотних квіткових рослин.
Причини зміни чисельності: Осушення боліт та інші меліоративні роботи.
Умови місцезростання: Евтрофні болота, обводнені місця. Зростає зазвичай у воді, з води виступають тільки верхівки стебел.
Загальна біоморфологічна характеристика: Великі блискучі нещільні дернинки від жовто- до коричнево-зеленого кольору. Стебла досягають 10–30 см, прямі або лежачі, прості або розгалужені. Галузки і стебла мають гачкувато зігнуті верхівки. Листки черепитчасті, дуже увігнуті, цілокраї, з коротенькою або подвійною жилкою або без неї. Дводомний вид. Коробочка видовженоциліндрична, похила, до горизонтальної, в сухому стані і без кришечки — дуже зігнута, біля отвору вужча. Спорогони утворюються рідко. Спори з дрібними папілами.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється в Шацькому НПП, Черемському ПЗ (Волинська обл.) та Рівненському ПЗ. Необхідно контролювати стан популяцій, створювати нові природно-заповідні території в місцях зростання виду.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.
Джерело: Основні джерела інформації Бачурина, Мельничук, 2003; Вірченко, 2006; Григора, 1958.