Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

петалонія зостеролисна
petalonia zosterifolia (reinke) kuntze


Таксономічна належність: Родина Сцитосифонові — Scytosiphonaceae..
Природоохоронний статус виду: Вразливий.
Наукове значення: Рідкісний вид з обмеженим ареалом.
Ареал виду та його поширення в Україні: Характеризується середземноморським та індо–аркто–атлантичним ареалом, трапляється біля чорноморських берегів України, Болгарії, Румунії і Туреччини та в Середземному морі, а також в Атлантичному (Велика Британія, Данія, Канада, Нідерланди, Норвегія, Португалія, США, Швеція), Північно– Льодовитому (Росія) та Індійському (Австралія) океанах. Широкобореальний вид. Чорноморський локалітет: окол. м. Ялта, ПЗ «Мис Мартьян». Адм. регіон: Кр.
Чисельність та структура популяцій: Популяції локальні, малочисельні.
Причини зміни чисельності: Антропогенне навантаження (евтрофування).
Умови місцезростання: На камінні та скелях в межах морських акваторій.
Загальна біоморфологічна характеристика: Слань вузьколінійна, до 20 см завдовжки та до 2 мм завширшки, жовто– або темно–бура, спірально скручена, на верхівці з 2 невеликими лопатями, внизу сильно звужена та переходить в невелике тонке стебло з маленькою підошвою. Пластинка багатошарова: з 6–10 шарів великих кутасто–заокруглених безбарвних клітин, центральної невеликоюї порожнини та одного шару дрібних забарвлених клітин кори. Спорангії багатоклітинні, ниткоподібно–циліндричні, рясно представлені на поверхні пластинки.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється в ПЗ «Мис Мартьян». Необхідне створення альгорезерватів у межах акваторій, де розвивається вид.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.
Джерело: Основні джерела інформації Зинова, 1967; Калугина–Гутник, 1975; Маслов и др., 1998; Algae of Ukraine, 2006.