Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

квітохвісник арчера, антурус арчера
anthurus archeri (berk.) fischer


Таксономічна належність: Родина Решіточникові — Сlathraceae.
Природоохоронний статус виду: Зникаючий.
Наукове значення: Вид з диз’юнктивним ареалом. Належить до числа макроміцетів-ефемерів.
Ареал виду та його поширення в Україні: Євразія (Австрія, Болгарія, Велика Британія, Іспанія, Німеччина, Норвегія, Польща, Словаччина, Угорщина, Франція, Чехія, Швейцарія, Казахстан, Малайський архіпелаг), Африка (о-в Маврикій), Австралія, Нова Зеландія, Тасманія. В Україні відомий із Закарпаття та Карпатських лісів. Адм. регіони: Ів, Зк.
Чисельність та структура популяцій: Трапляється дуже рідко, у вигляді поодиноких або зібраних у групи по 6–8, рідко 15 плодових тіл.
Причини зміни чисельності: Не досліджені.
Умови місцезростання: Широколистяні та мішані ліси з бука, граба, дуба, ясена, сосни, видів клена та верби тощо.
Загальна біоморфологічна характеристика: Молоде плодове тіло грушоподібне або оберненояйцеподібне, 4–5–5 см у діаметрі, з довгими міцеліальними тяжами при основі. Перидій білуватий, тришаровий, після розриву залишається біля основи ніжки у вигляді вольви. Ніжка циліндрична, 8–10×1–2,5 см, до основи звужується, догори розширена, в середині порожня, назовні білувата, у верхній частині червонувата, жовтувато-рожева, біля основи з білуватою вольвою. Від ніжки відходить 3–8 лопатей, стрічкоподібних, дугоподібно викривлених, 3,5–4,5×0,4–0,6 см, оранжево-червоних, які спочатку з’єднані на верхівці, а потім роз’єднуються і зіркоподібно розстеляються; при цьому краї лопатей на кінці часто роздвоюються. Зовнішня поверхня лопатей з помітною поздовжньою борозенкою. Внутрішня поверхня лопатей поздовжньо-зморшкувата, вкрита оливковою, слизуватою спороносною глебою з сильним неприємним запахом. Спори еліпсоїдні, 6–7,5×2–2,5 мкм, гладенькі, блідооливкові. Спорова маса оливкова. Плодові тіла утворюються з травня по грудень, з максимумом з серпня по жовтень. Наґрунтовий сапротроф.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Необхідно підтримувати в колекціях чистих культур.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Ґрунтотвірне. Належить до так званих грибівквітів.
Джерело: Основні джерела інформації Вассер, 1990; Дудка, Вассер, 1987; Зикова, 2007; Комендар, Куртин, 1980; Красная книга СССР, 1984; Сосин, 1973; Шварцман, Филимонова, 1970.