Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

білогнойовик богуша
leucocoprinus bohusi wasser


Таксономічна належність: Родина Печерицеві — Agaricaceae.
Природоохоронний статус виду: Зникаючий.
Наукове значення:
Ареал виду та його поширення в Україні: Вид відомий лише в Україні. Лівобережний злаково-лучний Степ (Донецька обл., Новоазовський р-н, Український степовий ПЗ, відділення «Хомутовський степ»). Адм. регіон: Дц.
Чисельність та структура популяцій: Трапляється невеликими групами.
Причини зміни чисельності: Розорювання степів, надмірний випас худоби, випалювання сухої трави тощо.
Умови місцезростання: Росте в степах на купах гною та різного роду рослинних залишків.
Загальна біоморфологічна характеристика: Шапинка 2–5,5×1,5–3 см, тонком’ясиста, спочатку еліпсоподібна, яйцеподібна, згодом вузько або широко округлодзвоникоподібна, у старих грибів іноді округло-розпростерта, посередині нерідко з низьким широким горбиком, в центрі іноді розтріскана, з тонким ламким рубчасто-борозенчастим на 1/3–1/2 радіусу шапинки краєм, слизиста, світло оливкувато-коричнева, сірувато-коричнева, посередині темніша: ізабелово-коричнева, червонувато-темно-коричнева. Пластинки вільні, іноді злегка прирослі, тонкі, густі, блідо-кремові. Спори 11,4–14×7,8–9,5 мкм, яйцеподібно-еліпсоподібні, еліпсоподібні, зрідка ниркоподібні, з чіткою порою проростання, гладенькі, товстостінні, блідожовтуваті, з 1–2 краплями олії. Споровий порошок білувато-жовтуватий. Ніжка 5–10×0,4–0,6 см, центральна, циліндрична, дещо звужується догори, порожниста, з кільцем, вгорі волокниста, нижче з борошнистим нальотом, при основі з білосніжним ватоподібним міцелієм, білувата, місцями іржаво-коричнювата, борошнистий наліт білуватий, жовтувато-коричнюватий. Кільце на верхівці ніжки, вузьке, плівчасте, біле, швидко зникає. М’якуш м’який, білуватий, на зламі та підсихаючи стає червонуватокоричневим, з приємним грибним запахом, без особливого смаку. Пряжки відсутні. Плодові тіла з’являються на початку травня.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється в Українському степовому ПЗ, вид необхідно виділити в чисту культуру.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Ґрунтотвірне. Їстівність невідома.
Джерело: Основні джерела інформації Вассер, 1975, 1980; Wasser S., 1993.