Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

зіркоплідник частуховий
damasonium alisma mill. (alisma damasonium l., a. stellatum lam., damasonium stellatum (lam.) thuill.)


Таксономічна належність: Родина Частухові — Alismataceae.
Природоохоронний статус виду: Зникаючий.
Наукове значення: Вид на пн. межі ареалу з поодинокими місцезнаходженнями.
Ареал виду та його поширення в Україні: Західнопалеарктичний вид: Атлантична та Центральна Європа, Середземномор’я, Кавказ, Нижнє Поволжя, пд. Зх. Сибіру, пн.-зх. частина Середньої Азії. В Україні трапляється в Причорноморському степу. Адм. регіони: Лг, Хс, Зп.
Чисельність та структура популяцій: Відомо всього 4 локалітети: БЗ «АсканіяНова», окол. м. Кремінне по берегах р. Червоної, с. Торське вздовж р. Жеребець (Луганська обл.), с. Мордвинівка Мелітопольського р-ну Запорізької обл. Популяції нечисленні, невеликі, структура їх невідома. Дані про місцезнаходження виду в Запорізькій та Луганській областях застарілі.
Причини зміни чисельності: Освоєння земель у степовій зоні, в «АсканіїНова» — витоптування та поїдання тваринами.
Умови місцезростання: Береги невеликих водойм, днища подів, що періодично обводнюються. Гігромезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав’яна рослина 10–30 см заввишки з коротким кореневищем. Листки у прикореневій розетці, довгояйцеподібні або ланцетні, довгочерешкові. Суцвіття зонтико- або китицеподібне. Квітки білі, на довгих квітконіжках. Плід збірний, з 6–8 листянок. Цвіте у травні. Плодоносить у липні–серпні. Розмножується насінням і вегетативно.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Необхідно перевірити стан всіх популяцій та взяти під охорону наявні місцезнаходження. Охороняють в БЗ «Асканія-Нова» (Великий Чапельський під). Заборонено розчищення берегів водойм, меліоративні роботи, що призводять до зміни гідрологічного режиму.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Кормове, ґрунтозахисне.
Джерело: Основні джерела інформації Кондратюк, Бурда, 1981; Конопля О.М., Ісаєва, Ко- нопля М.І., Остапко, 2003; Краснова, Кузьмичов, 1987; ЧКУ, 1996.