Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

цибуля пряма
allium strictum schrad. (allium volhynicum besser, a. lineare auct. non l.)


Таксономічна належність: Родина Цибулеві — Alliaceae.
Природоохоронний статус виду: Рідкісний.
Наукове значення: Реліктовий вид з диз’юнктивним євразійським ареалом.
Ареал виду та його поширення в Україні: Центральна Європа, Скандинавія, пд. Сх. Європи, Сибіру, гори Середньої Азії, Далекого Сходу, Монголії. В Україні росте на Поділлі: у Гологорах, Кременецьких горах, Медоборах (Товтрах), на Придністров’ї. Адм. регіони: Лв, Тр, Хм.
Чисельність та структура популяцій: Відомо кілька місцезнаходжень. Локальні популяції від кількох десятків до 150–200 рослин (поблизу с. Устя Кам’янець-Подільського р-ну Хмельницької обл.). Популяції повночленні, але в них переважають генеративні особини.
Причини зміни чисельності: Руйнування вапнякових скель, терасування та заліснення схилів, видобування вапняку, недостатнє природне поновлення.
Умови місцезростання: Вапнякові скелі, кам’янисті відслонення, осипища на схилах. Трапляється у складі наскельної кальцефільної рослинності на малопотужних рендзинах, або первинних субстратах, що утворилися в результаті вивітрювання материнських карбонатних порід. Здебільшого у складі угруповань союзів Seslerio-Festucion glaucae, Galio campanulatae-Poion versicoloris, Helianthemo cani-Festucion pallentis, Prunion fruticosae. Ксерофіт, кальцефіл.
Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина 20–50 см заввишки. Цибулина на короткому кореневищі, майже циліндрична або булавоподібноциліндрична, з жовтувато-бурими сітчастоволокнистими оболонками. Стебло пряме, у нижній третині вкрите піхвою листка. Листки (3–5) лінійні, плоскуваті, трохи опукло-увігнуті, з шорсткими краями. Покривало перетинчасте, білувате, дво-, рідко тристулкове. Суцвіття багатоквіткове, напівкулясте. Листочки оцвітини рожеві або світло-пурпурові з темнішою середньою жилкою, довгасто-яйцеподібні, тупі або трохи зверху виїмчасті. Тичинки на третину перевищують оцвітину; їхні нитки при основі розширені й з’єднані між собою та з оцвітиною; нитки внутрішніх тичинок з яйцеподібною основою і коротким зубчиком з кожного боку. Стовпчик виступає з оцвітини. Коробочка обернено-яйцеподібна, коротша від оцвітини. Цвіте в червні–липні. Плодоносить у серпні–вересні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють у ПЗ Медобори (філіал «Кременецькі гори») та в НПП «Подільські Товтри». Доцільним є моніторинг стану популяцій. Заборонено руйнування біотопів, їх заліснення, створення кар’єрів, викопування рослин для альпінаріїв.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Декоративне.
Джерело: Основні джерела інформації Флора европейской части СССР, 1979; Флора УРСР, 1950; Fabiszewski, 2001.