Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

цибуля круглонога
allium sphaeropodum klokov (a. paczoskianum auct. non tuzson)


Таксономічна належність: Родина Цибулеві — Alliaceae.
Природоохоронний статус виду: Вразливий.
Наукове значення: Ендемічний пн.-зх.-причорноморськопридністровський вид зі спорідненості A. paczoskianum Tuzson — A. flavum L.
Ареал виду та його поширення в Україні: Пн.-зх. Причорномор’я, Придністров’я. Зх. Лісостеп, Правобережний Степ. Сх. межа поширення проходить по р. Інгулець. Адм. регіони: Тр, Хм, Вн, Чк, Кд, Дн, Од, Мк, Хс.
Чисельність та структура популяцій: Популяції локальні з дифузною просторовою структурою. Щільність популяцій — 2–10 особин на 1 м2. Популяції стабільні, нормального типу з повночленними віковими спектрами.
Причини зміни чисельності: Руйнування екотопів, пасквальні навантаження на екосистеми.
Умови місцезростання: Сухі вапнякові кам’янисто-щебенисті ґрунти, у складі кальцепетрофітних угруповань і петрофітно-степових фітоценозів що відносяться до порядку Alysso-Sedetalia. Ксерофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина 20– 40 см заввишки. Цибулина куляста, 9–14 мм в діаметрі, з жилкуватими оболонками. Листки (3–5) щетиноподібні, обгортають піхвами стебло до його середини. Покривало у 3–5 разів довше за зонтик. Квітки ясножовті, блискучі. Оцвітина дзвоникувата або трубчасто-дзвоникувата 4–5 мм завдовжки. Коробочка 4–5 мм завдовжки з округлосерцеподібними стулками. Цвіте у червні– липні, плодоносить у серпні–вересні. Розмножується цибулинами і насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють на території пам’ятки природи загальнодержавного значення «Урочище Заліщицька діброва» (Тернопільська обл.) та в ряді заказників місцевого значення в Миколаївській обл. Необхідно розширити мережу заповідних територій, вирощувати вид у ботанічних садах, здійснювати моніторинг популяцій. Заборонено несанкціоноване збирання рослин, порушення умов місцезростань виду, зокрема видобування вапняків.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Вітамінне, декоративне.
Джерело: Основні джерела інформації Крицька, Новосад, 2004; Флора европейской час- ти СССР, 1979; Флора УРСР, 1950; ЧКУ, 1996.