Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

регнерія палермська
roegneria panormitana (parl.) nevski (elymus panormitanus (parl.) tzvelev)


Таксономічна належність: Родина Тонконогові (Злакові) — Poaceae (Gramineae).
Природоохоронний статус виду: Зникаючий.
Наукове значення: Реліктовий середземноморський лісовий елемент на пн. межі поширення.
Ареал виду та його поширення в Україні: Пд. Європа від Піренейського до Балканського п-ова, Передня Азія. В Україні — Пд. берег Криму. Адм. регіон: Кр.
Чисельність та структура популяцій: Зростає на горах Аю-Даг і Кастель. Загальне число локальних популяцій 5–6, у яких досить богаточисельний. Структура популяцій не досліджена.
Причини зміни чисельності: Вузька екологічна амплітуда виду, особливо на градієнтах зволоження і кислотності субстрату. Зменшення числа відповідних екотопів в результаті зміни природних угруповань.
Умови місцезростання: Компонент трав’яного покриву низькостовбурних скельнодубових лісів з добре розвинутим підліском (союз Carpinio orientalisQuercion pubescentis) на буроземах із значними виходами корінної породи. В розрідженому трав’яному покриві (загальне покриття 30%), достатньо рясні Brachypodium sylvaticum і Dactylis glomerata. На сухіших ділянках з кам’янистим ґрунтом рясність R. panormitana, як і інших лісових злаків, знижується. Ксеромезофіт, ацидофіл.
Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Стебла, що формують невеликі пучки, 85–100 см заввишки, від основи трохи колінчасті, голі, гладкі. Листки плескаті, 5–9 мм завширшки, гострошершаві. Колоски прямі, 12–17 см завдовжки, з гострошершавою по ребрах віссю, притиснуті до осі, 3–5-квіткові. Колоскові луски 17– 21 мм завдовжки, з 5–6 сильно випуклими жилками. Нижня квіткова луска 13–15 мм завдовжки, у верхній частині трохи шорстка, з остюком 28–35 мм завдовжки. Верхня квіткова луска тільки у верхній частині по кілях війчаста, коротше нижньої. Цвіте в червні, насіння дозріває в серпні.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Істотних заходів по охороні виду не робилося, моніторингові спостереження велися в ландшафтному заказнику загальнодержавного значення «Аю-Даг». Необхідно зробити спробу інтродукції, розмноження і подальшої репатріації. Заборонено збирання рослин, рубку лісів.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Ґрунтотвірне, протиерозійне, декоративне, використовується при селекції зернових.
Джерело: Основні джерела інформації Злаки Украины, 1977; Флора Европейской части СССР, 1974; Шеляг-Сосонко, Дидух, Молчанов, 1985.