Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

костриця гірська
festuca drymeja mert. et w.d.j.koch.


Таксономічна належність: Родина Тонконогові (Злакові) — Poaceae (Gramineae).
Природоохоронний статус виду: Вразливий.
Наукове значення: Реліктовий вид на пн.-сх. межі ареалу.
Ареал виду та його поширення в Україні: Центральна й Сх. Європа, Кавказ, Балканський п-ів, Середземномор’я та Мала Азія. В Україні — у Сх. Бескидах («Стужиця», «Сколівські Бескиди»), басейни потоків Білий та Кузій у Мармароському кристалічному масиві, Свидовець, Чорногора, Вулканічні Карпати та Закарпатське передгір’я. Адм. регіони: Лв, Зк.
Чисельність та структура популяцій: Популяції лінійного типу, які можуть тягнутися (з розривами) на декілька кілометрів. Рослини трапляються спорадично у вигляді невеликих скупчень.
Причини зміни чисельності: Руйнування екотопів, вирубування лісів, зміни видового складу деревних поріддомінантів унаслідок створення лісових культур.
Умови місцезростання: Вид характерний для лісового та субальпійського поясів гір. У Карпатах росте в середній лісовій смузі, переважно в широколистяних (букових) та мішаних ялиновобукових лісах, рідше трапляється в дубових і хвойних лісах кл. Querco-Fagetea, союз Fagion; кл. Vaccinio-Piceetea, союз Vaccinio-Piceenion, асоціація Querco-Piceetum. Мезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічний кореневищний нещільнодернинний злак 70–100 см заввишки. Листки плоскі, широкі. Волоть розлога, 10–20 см завдовжки; колоски 6–8 мм завдовжки, 2–4-квіткові; нижня квіткова луска 4–5 мм завдовжки, безоста, або з остеподібним загостренням до 0,2 мм, гола. Цвіте у червні–липні, плодоносить у липні–серпні. Розмножується насінням і вегетативно.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється в Карпатському БЗ (відділення «Чорна Гора», в околицях м. Виноградово, Угольському та Мармароському масивах), на території Ужанського НПП (масив «Стужиця »). Є неперевірені вказівки про знаходження виду на території НПП «Сколівські Бескиди». Заборонено суцільні рубки лісів та формування лісових культур з інтродукованих видів.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Декоративне.
Джерело: Основні джерела інформації Беднарська, 2001, 2003; Злаки Украины, 1977; Стойко та ін., 1998; Markgraf-Dannenberg, 1980;