Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

рускус під'язиковий (голчатка під'язикова )
ruscus hypoglossum l. (platyruscus hypoglossum (l.) a.p.khokhr. et v.n.tikhom.)


Таксономічна належність: Родина Рускусові (Голчаткові) — Ruscaceae.
Природоохоронний статус виду: Рідкісний.
Наукове значення: Реліктовий середземноморський вид на пн. межі ареалу.
Ареал виду та його поширення в Україні: Пд. Центральної Європи, Середземномор’я, Мала Азія. Головне пасмо Кримських гір; пд. макросхил зх. узбережжя (від Батилимана до центральної частини г. Кастель), пн. макросхил рідко (с. Соколине, Бахчисарайського р-ну). Адм. регіон: Кр.
Чисельність та структура популяцій: Росте у вигляді окремих куртин (парцел) діаметром кілька десятків метрів, що формуються завдяки розростанню кореневища. Трапляється досить рідко без чітких закономірностей по відношенню до якогось типу екосистем.
Причини зміни чисельності: Зривання на букети чи використання як декоративної рослини.
Умови місцезростання: Спорадично трапляється в межах верхнього та середнього поясів (500–900 м н.р.м.) на бурих ґрунтах. Мезофітні, листяні, тінисті ліси кл. Querco-Fagetea та Quercetea pubescentpetreae. Мезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Хамефіт. Вічнозелений кущ до 40 см заввишки. Кореневище довге, розгалужене. Гілки зелені, на яких замість листків розташовані великі листоподібні шкірясті вічнозелені кладодії овально-ланцетної форми, на верхній стороні яких розвиваються зеленуваті квітки. Рослина дводомна. Плід червона ягода. Цвіте у квітні–травні, плодоносить у липні–грудні. Розмножується насінням і кореневищами.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється в Ялтинському гірськолісовому, Кримському ПЗ, заказнику загальнодержавного значення «Великий Каньйон Криму». Необхідно приєднати до заказника «Великий Каньйон Криму» прияйлинські схили, провести картографування та моніторинг популяцій з метою оцінки їх чисельності та динаміки. Заборонено суцільна рубка лісів, викопування, збирання та заготівля рослин.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Культивують у Нікітському ботанічному саду — ННЦ УААН.
Господарське та комерційне значення: Декоративне.
Джерело: Основні джерела інформації Редкие и исчезающие виды природной флоры СССР, культивируемые в ботанических садах и других интродукционных центрах страны, 1983; ЧКУ, 1996; Шеляг-Сосонко, Дидух, 1980.