Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

пізньоцвіт тіньовий
colchicum umbrosum (ker gawl.) steven (c. arenarium waldst. et kit. var. umbrosum ker gawl.)


Таксономічна належність: Родина Пізньоцвітові — Colchicaceae.
Природоохоронний статус виду: Вразливий.
Наукове значення: Кримсько-кавказсько-малоазійський вид на пн. межі ареалу.
Ареал виду та його поширення в Україні: Кавказ (Передкавказзя, Зах. Закавказзя., Дагестан), Мала Азія. В Україні — Гірський Крим (від Байдарської долини до Кара-Дагу). Адм. регіон: Кр.
Чисельність та структура популяцій: Зустрічається спорадично, росте невеликими групами та одинокими особинами. Загальна чисельність невідома. В популяціях ПЗ «Мис Мартьян» до 300–500 особин, щільність популяції 20 ос./м2.
Причини зміни чисельності: Знищення екотопів під антропогенним впливом, зривання на букети, використання як лікарської сировини.
Умови місцезростання: Зустрічається у листяних лісах (дубових, букових, змішаних) класів Querco-Fagetea, Quercetea pubescentis-petraea, на галявинах серед чагарників, на відкритих місцях, на схилах Головного пасма, піднімається до яйл. Мезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина 10– 40 см заввишки. Бульбоцибулина куляста, діаметром 15–25 мм. Листки (у числі 3–5) ланцетно-ремнеподібні до 15–40 см довжиною, 15–25 мм шириною. Квітки (1–3) блідолілові. Плоди (багатонасінна довгаста коробочка) розвиваються весною наступного після цвітіння року. Цвіте у серпні–вересні, плодоносить у квітні–червні наступного року. Розмножується насінням і бульбоцибулинами.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють в Ялтинському гірсько-лісовому, Кримському, Карадазькому, «Мис Мартьян» ПЗ; заказнику загальнодержавного значення «Байдарський». Необхідно контролювати стан популяцій. Заборонено зривання та продаж рослин, їх викопування, знищення місць зростання та забудову.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Отруйне, лікарське, декоративне.
Джерело: Основні джерела інформації Вульф, 1930; Голубев, 1996; Каменских, Миронова, 2004; Флора СССР, 1955; ЧКУ, 1996.