Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

півники рогаті
iris furcata m.bieb. (i. hungarica auct. non waldst. et. kit. p.p.)


Таксономічна належність: Родина Півникові — Iridaceae.
Природоохоронний статус виду: Зникаючий.
Наукове значення: Рідкісний вид, що знаходиться на зх. межі поширення.
Ареал виду та його поширення в Україні: Пд. сх. Європи, Мала Азія, Кавказ, Середземномор’я (Балканський п-ів). Дуже рідко в басейні Сіверського Дінця та на Донецькому кряжі. Адм. регіони: Хр, Дц, Лг.
Чисельність та структура популяцій: Популяції локальні, дуже малочисельні, їх структура не досліджена.
Причини зміни чисельності: Природноісторична рідкісність, збирання для букетів, знищення степів, рекреація, надмірне випасання худоби.
Умови місцезростання: Степи, степові схили, крейдяні та вапнякові відслонення. Угруповання класу FestucoBrometea. Ксеромезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Криптофіт. Багаторічна трав’яна рослина 15–50 см заввишки, з товстим розгалуженим горизонтальним кореневищем, від вузлів якого відростають 2–3 здебільшого одноквіткові гілки. Листки широкі, серпоподібно-мечоподібні, не перевищують стебла. Квітки до цвітіння пониклі. Оцвітина яскраво-синьо-фіолетова, зовнішні і внутрішні частини оцвітини майже однакові, обернено-яйцеподібні. Тригнізда зав’язь з борозенками на боках. Цвіте у другій половині квітня на початку травня. Плодоносить у липні–серпні. Розмножується насінням та вегетативно.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють рішеннями Донецької та Луганської обласних рад. Необхідно виявити усі місцезнаходження, взяти їх під охорону та контролювати стан популяцій. Перспективний для введення у культуру. Заборонено порушення місць зростання виду, збирання рослин, розорювання та терасування схилів, лісорозведення, надмірне випасання худоби.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Вирощують у Донецькому ботанічному саду НАН України.
Господарське та комерційне значення: Декоративне, протиерозійне.
Джерело: Основні джерела інформації Кондратюк, Бурда, Остапко, 1985; Остапко, 2001, 2005; Флора УРСР.