Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

косарики болотні
gladiolus palustris gaudin


Таксономічна належність: Родина Півникові — Iridaceae.
Природоохоронний статус виду: Зникаючий.
Наукове значення: Центральноєвропейський вид на сх. межі ареалу.
Ареал виду та його поширення в Україні: Центральна Європа. В Україні зростає в Закарпатті, Передкарпатті та на Поліссі. Адм. регіони: Лв, Зк.
Чисельність та структура популяцій: Популяції нечисленні, сучасний стан їх у Закарпатті та Лівобережному Поліссі невідомий. Можливо, вони вже втрачені.
Причини зміни чисельності: Осушення та освоєння характерних для виду екотопів — боліт та заболочених лук.
Умови місцезростання: Заболочені луки, лісові галявини, болота. Гігромезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Весняний ефемероїд. Багаторічна трав’яна рослина 30–60 см заввишки. Бульбоцибулина обгорнута сіткою густих волокон. Стебло тонке. Листки (2–3) лінійні, тонкозагострені, до 10 мм завширшки. Суцвіття — однобічний негустий (2–5 квіток) колос. Квітки з пурпурово-фіолетовою оцвітиною. Коробочка довгасто-обернено-яйцеподібна, зверху округла. Цвіте у травні–липні. Плодоносить у серпні–вересні. Розмножується бульбоцибулинами.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесено до Червоного списку МСОП. Не зафіксований на природно-заповідних територіях. Необхідно провести виявлення популяцій та взяти їх під охорону. Заборонено здійснювати меліоративні роботи, збирання рослин, необхідна регламентація сінокосіння.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Декоративне.
Джерело: Основні джерела інформації Фіторізноманіття Українського Полісся та його охорона, 2006; ЧКУ, 1996.