Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

осока темно-бура
carex fuliginosa schkuhr


Таксономічна належність: Родина Осокові (Смикавцеві) — Cyperaceae.
Природоохоронний статус виду: Рідкісний.
Наукове значення: Реліктовий вид з диз’юнктивним ареалом.
Ареал виду та його поширення в Україні: Аркто-альпійський, поширений в Пн. (Арктика), Центральній (Альпи, Карпати), Пд. і Сх. (Урал) Європі, Сибіру, Далекому Сході, Пн. Америці. В Україні росте у Карпатах: альпійський і субальпійський пояси. Адм. регіони: Ів, Зк.
Чисельність та структура популяцій: Усі популяції (Свидовець: г. Близниця, Чорногора: г. Великі Козли, г. Шпиці, г. Бребенескул, г. Смотрич), ізольовані, мають малі площі (50–1000 м2) й чисельність (50–500 особин), перебувають у нормальному стані. Найбільшою за площею та за чисельністю особин є популяція на скельних виступах г. Шпиці (1750 м н.р.м.).
Причини зміни чисельності: Стенотопність виду, вузька екологоценотична амплітуда, що лімітована різними природними (зміна фітоценотичних умов унаслідок заростання скель) та антропогенними (рекреація, витоптування) чинниками.
Умови місцезростання: Росте на кам’яних схилах і скелях у високогір’ї. Належить до представників скельних угруповань союзу Festuco saxatilisSeslerion bielzii (кл. Carici rupestris-Kobrisietea bellardii). Мезофiт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Гемiкриптофiт. Багаторічна трав’яна, щільнодернинна рослина з коротким кореневищем. Стебла 10–40 см заввишки, прямостоячі, при основі зі світло-бурими піхвами. Листки зелені, плоскі, 3–5 мм завширшки, відігнуті вниз, короткі, зі значною кількістю минулорічних сухих листків при основі. Нижній покривний листок з довгою піхвою і листковою пластинкою. Суцвіття китицеподібне, з 3–5 колосків. Верхній колосок гінекандричний (верхні квітки в колоску жіночі, нижні чоловічі). Решта — жіночі, яйцеподібні, на тонких, довгих ніжках, звислі. Покривні луски яйцеподібні, чорно- або пурпурово-бурі, по краю вузькобілоперетинчасті, коротші за мішечки. Мішечки ланцетні, зверху темно-бурі, без жилок, з видовженим, шорстким носиком. Приймочок 3. Плід — горішок. Цвіте в червні. Плодоносить у липні–серпні. Розмножується переважно насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють в Карпатському БЗ та Карпатському НПП. Необхідно контролювати стан популяцій. Заборонено порушення умов зростання, надмірна рекреація.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Кормове, ґрунтотвірне, декоративне.
Джерело: