Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

осока лахеналя
carex lachenalii schkuhr (c. tripartita auct. non all.)


Таксономічна належність: Родина Осокові (Смикавцеві) — Cyperaceae.
Природоохоронний статус виду: Зникаючий.
Наукове значення: Рідкісний реліктовий вид з диз’юнктивним ареалом.
Ареал виду та його поширення в Україні: Аркто-альпійський, циркумполярний вид, диз’юнктивно поширений у Пн. (Арктика), Атлантичній, Центральній (Альпи, Карпати) і Сх. Європі (Урал), Середземномор’ї, Сибіру, на Далекому Сході, у Пн. Америці, Новій Зеландії. В Україні трапляється у Карпатах, в альпійському поясі Чорногори та Свидівця. Адм. регіони: Ів, Зк.
Чисельність та структура популяцій: Необхідно з’ясувати сучасний стан популяцій.
Причини зміни чисельності: Інформація відсутня. Стенотопний вид з вузькою еколого-ценотичною амплітудою, чутливий до впливу антропогенних чинників (випасання худоби, витоптування).
Умови місцезростання: Росте в умовах надмірного зволоження на високогірних осоково-мохових болотах, сирих кам’янистих схилах, в угрупованнях союзу Rhynchosporion albae. Гiгрофiт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Гемiкриптофiт. Багаторічна трав’яна рослина з коротким кореневищем. Стебла 15–20 см заввишки, при основі зі світло-бурими піхвами. Листки сіро-зелені, плоскі, 1–2 мм завширшки, коротші стебел. Суцвіття щільне, головчасте, складається з 3–5 зближених гінекандричних колосків (верхні квітки в колоску жіночі, нижні — чоловічі), 0,7–1,2 см завдовжки. Нижній покривний листок лускоподібний, дуже рідко зі щетинкоподібною листковою пластинкою. Мішечки яйцеподібні, бурувато-зелені, з жилками й довгим тонким носиком. Приймочок 2. Плід — горішок. Цвіте в червні–липні. Плодоносить у липні–серпні. Розмножується насінням і вегетативно.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють в Карпатському БЗ та Карпатському НПП. Необхідно контролювати стан популяцій. Заборонено порушення умов зростання, осушення боліт, розробка торфовищ, випасання худоби.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Кормове, торфо-ґрунтотвірне.
Джерело: Основні джерела інформації Егорова, 1999.