Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

тюльпан двоквітковий
tulipa biflora pall. (t. koktebelica junge, t. callieri halácsy et levier)


Таксономічна належність: Родина Лілійні — Liliaceae.
Природоохоронний статус виду: Вразливий.
Наукове значення: Рідкісний на зх. межі ареалу.
Ареал виду та його поширення в Україні: Пд.-Сх. Закавказзя, Нижнє Поволжя, Зх. Сибір (пд.), зх. Казахстан, Іран. В Україні — Донецький кряж та Крим. Адм. регіони: Дц, Кр.
Чисельність та структура популяцій: Відомо кілька локальних популяцій. Ечкідазька популяція налічує на 3,5 га майже 2,4 млн. особин (співвідношення прегенеративних і генеративних особин 7 : 3). Найбільша популяція в Сх. Європі пн.-зх. від м. Чауда займає 16 км2,, щільність — 10–18 особин на м2. На Тарханкуті, Казантипі, Чокракському масиві зростає дифузно, локальні популяції малочисельні. Донецька популяція (с. Олександрово-Калинове Костянтинівського р-ну) займає площу 400 м2 і налічує близько 2 тис. особин, щільність 44–103 особини на м2, віковий спектр одновершинний, лівосторонній.
Причини зміни чисельності: Розорювання степу, ерозія схилів, перевипас, будівництво, викопування рослин. Судацьку популяцію знищено в 1976 р. при забудові.
Умови місцезростання: Рівнинні степи або еродовані гірські глинисті схили (5–150 м н.р.м.). Ґрунти сухі, чорноземні, досить змиті. Угруповання належать до порядку Festucetalia valesiacae (кл. Festuco-Brometea), часто порушені, деградовані, з розрідженим трав’яним покривом. Ксеромезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Ефемероїд. Багаторічна трав'яна рослина 10–25 см заввишки. Цибулина з темнобурими оболонками, рожевошерстистими зсередини. Листки лінійні, серпоподібно вигнуті. Квітки поодинокі або по 2–3 на квітконосі, 3–4 см завдовжки, білі з жовтою основою та блідо-лілуваті зовні, трохи пониклі. Цвіте в березні–квітні, плодоносить у травні–червні. Плід широкояйцеподібна коробочка до 1 см. Розмножується насінням та вегетативно (цибулинами).
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: В Криму охороняють в Опукському та Казантипському ПЗ. Донецька популяція знаходиться на території РЛП «Клебан-Бик», Чаудинська популяція зберігається завдяки режиму військового полігону. Заборонено надмірний випас, терасування та заліснення територій, збирання та викопування рослин.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Вирощують в Нікітському ботанічному саду ННЦ УААН, Національному ботанічному саду ім. М.М. Гришка НАН України, Донецькому ботанічному саду НАН України.
Господарське та комерційне значення: Декоративне, цінний селекційний матеріал.
Джерело: Основні джерела інформації Ена и др., 1998; Косых, Голубев, 1983; Крюкова, Лукс, 1978; Рыфф, Крайнюк, 2004; ЧКУ, 1996.