Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

стевеніелла сатирієподібна
steveniella satyrioides (spreng.) schltr. (himantoglossum satyrioides spreng., orchis satyrioides steven, non l.)


Таксономічна належність: Родина Зозулинцеві — Orchidaceae.
Природоохоронний статус виду: Зникаючий.
Наукове значення: Сх.-середземноморський вид з диз’юнктивним ареалом на пн. межі поширення.
Ареал виду та його поширення в Україні: Крим, Кавказ, Мала (сх. частина) та Зх. Азія. В Україні — Гірський Крим. Адм. регіон: Кр.
Чисельність та структура популяцій: Популяції нечисленні, звичайно по 1–2 особини, продовжують скорочуватися. На 1996 р. було відомо 17 особин у трьох місцезростаннях.
Причини зміни чисельності: Висока спеціалізація запилення, порушення умов зростання внаслідок курортного та дорожнього будівництва, рекреаційного навантаження, зривання квітів на букети, викопування бульб; зменшення розмірів насіння внаслідок редукції зародку.
Умови місцезростання: Росте в листяних та хвойних світлих лісах, на галявинах, відкритих трав’янистих, більш або менш вологих схилах, у розріджених чагарниках, на давніх вапнякових осипах, біля старих доріг і стежок. Мезофіт, кальцефіл.
Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина 22–42 см заввишки. Бульби цілісні, видовжені, яйцеподібні. Стебло округле, вузько жолобчасте, біля основи один зеленувато-червонуватий листок, вище дві здуті листоподібні піхви, над ними 2–3 великих еліптичних плямистих листки, у верхній частині два піхвових загострених листки. Суцвіття колосоподібне, вузьке, негусте, з 3–20 квіток, приквітки дуже короткі. Квітки строкато забарвлені, зеленувато-коричнювато-червоні. Зовнішні листочки оцвітини зрослися в яйцеподібний, на верхівці тризубчатий шолом. Губа звисла, трилопатева, середня її лопать ящикоподібна, перевищує бічні, на верхівці заокруглені. Цвіте у квітні–травні, плодоносить в червні–липні. Розмножується насінням, яке проростає лише при наявності грибів-симбіонтів. Через зменшення комах-запилювачів насіння розвивається мало. Ступінь природного поновлення незадовільний.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесено до додатків Бернської конвенції, CITES. Охороняється в Кримському і Ялтинському гірсько-лісовому ПЗ, заказнику «Кубалач ». Потребує контролю стану популяцій та репатріації в природні місцезростання. Заборонено збирання рослин, гербаризацію, будівництво, облаштування місць рекреації.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Вирощують у Національному ботанічному саду ім. М.М. Гришка НАН України, Нікітському ботанічному саду ННЦ — УААН, але результати впровадження в культуру незадовільні.
Господарське та комерційне значення: Декоративне, лікарське.
Джерело: Основні джерела інформації Віниченко, 2006; Вульф, 1930; Каталог раритетного біорізноманіття..., 2002; Красная книга СССР, 1984; Мосякін, Тимченко, 2006; Орхидеи нашей страны, 1991; Охраняемые растения Украины, 1983; Орхидеи Украины, 1989; Флора европейск