Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

скрученик приємний
spiranthes amoena (m.bieb.) spreng. (s. sinensis (pers.) ames var. amoena (m.bieb.) h.hara, neottia amoena m.bieb.)


Таксономічна належність: Родина Зозулинцеві — Orchidaceae.
Природоохоронний статус виду: Зникаючий.
Наукове значення: Східноєвропейсько–сибірсько–далекосхідний вид на зх. межі ареалу.
Ареал виду та його поширення в Україні: Сх. Європа, Зх. і Сх. Сибір, Далекий Схід, Монголія, Японія, Китай, Корейський п-ів. В Україні — Мале Полісся. Адм. регіон: Лв.
Чисельність та структура популяцій: Відома одна популяція (Львівська обл., Бродівський р-н, між м. Броди і с. Лагодів) загальною площею близько 10 га (межі заказника «Кемпа»). Нараховує близько 2000 особин. Виходить за межі заказника.
Причини зміни чисельності: Знищення та осушування екотопів.
Умови місцезростання: Росте на торфових болотах, сирих приозерних та прирічкових низькотравних луках. Мезогігрофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина. Кореневище коротке з тонкими циліндричними бульбами. Стебло 15–35 (40) см заввишки, в нижній частині з лінійними або вузьколанцетними на верхівці тупувато загостреними листками. Суцвіття — щільний багатоквітковий однобічний колос, зі спірально скрученою залозисто-опушеною віссю. Приквітки вузькояйцеподібні або широколанцетні, охоплюють зав’язь, з витянутою загостреною верхівкою, ззовні залозисто опушені, по довжині переважно перевищують зав’язь. Квітки дрібні, сидячі, листочки оцвітини яскраво-рожеві, губа світло-рожева. Цвіте в липні–серпні. Плодоносить в серпні– вересні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесено до Додатку II CITES. Охороняється в заказнику «Кемпа» біля м. Броди. Потрібно контролювати стан популяції та збільшити площу заказника до 20 га. Заборонено збирання, гербаризацію рослин, порушення гідрологічного режиму заказника.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Декоративне.
Джерело: Основні джерела інформації Загульський, 1994; Матлай, 1984; Собко, 1989; ЧКУ, 1996.