Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

ремнепелюстник козячий
himantoglossum caprinum (m. bieb.) k.koch (h. hircinum (l.) w.d.j.koch subsp. caprinum (m.bieb.) k.richt.; orchis caprina m.bieb.)


Таксономічна належність: Родина Зозулинцеві — Orchidaceae.
Природоохоронний статус виду: Вразливий.
Наукове значення: Ендемічний кримсько-закавказький вид зі складним біологічним розвитком.
Ареал виду та його поширення в Україні: Крим, Зх. Закавказзя, окол. Геленджика. В Криму — від Севастополя до Кара-Дага. Адм. регіон: Кр.
Чисельність та структура популяцій: Загалом чисельність популяції низька і помітно скорочується. Рослини трапляються поодиноко, групами по 2–8 особин, нерідко популяції нараховують до 20 (рідко 50) особин.
Причини зміни чисельності: Вузька екологічна амплітуда, низька репродуктивна та конкурентна здатність, залежність плодоношення від погодних умов (в холодні роки не завжди зав’язуються плоди). Порушення або знищення біотопів, рекреаційне навантаження, зривання квітів на букети. У зв’язку із введенням заповідного режиму кількість популяцій і чисельність виду збільшились.
Умови місцезростання: Світлі ялівцеві та дубові ліси, галявини та узлісся, кам’янисті осипи, чагарники на сухих вапнякових схилах гір в угрупуваннях кл. Quercetea pubescenti — petraea, Trifolio-Geranietea, FestucoBrometea. В умовах культури добре розвивається на чорноземному ґрунті з домішкою вапна. Мезоксерофіт, геліофіт, облігатний кальцефіл.
Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина 50–75 см заввишки. Бульби цілісні, еліпсоподібні; біля основи стебла знаходиться 4–5 довгастих сизуватозелених листків. Суцвіття китицеподібне, довге. Квітки великі, зеленкувато-червоні. Губа 4–8 см завдовжки, трилопатева, бокові лопаті 9–15 мм завдовжки, середня лопать ремнеподібна 3–7 см завдовжки, на верхівці розсічена на дві вузькі лінійні частки. Цвіте у липні–серпні. Запилюється лише джмелями. Генеративні особини цвітуть через рік. Плодоносить у серпні–вересні. Розмножується насінням і вегетативно. Проростає лише в симбіозі з грибом. Проростки розвиваються під землею протягом 4–5 років. Ювенільний та іматурний стани продовжуються по 2–3 роки кожен. Зацвітає на 12–13-му році розвитку.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесено до Європейського червоного списку, Додатків Бернської конвенції, CITES. Охороняється в Кримському, «Мис Мартьян», Ялтинському гірсько-лісовому та Карадазькому ПЗ, заказниках загальнодержавного значення. Потребує режимів заповідності та заказного, постійного контролю стану популяцій і репатріації в найбільш придатні місцезростання. Заборонено збирання, заготівля рослин, курортне будівництво.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Декоративне, лікарське.
Джерело: Основні джерела інформації Вахрамеева, Денисова, Никитина, Самсонов, 1991; Вініченко, 2006; Заверуха, Андриенко, Протопопова, 1983; Собко, Гапоненко 1996; ЧКУ, 1996.