Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

неотінея тризубчаста (зозулинець тризубчастий)
neotinea tridentata (scop.) r.m. bateman, pridgeon et m.w. chase (orchis tridentata scop., o. variegata all.)


Таксономічна належність: Родина Зозулинцеві (Орхідні) — Orchidaceae.
Природоохоронний статус виду: Зникаючий.
Наукове значення: Середземноморський вид на пн. межі ареалу.
Ареал виду та його поширення в Україні: Середня Європа, Середземномор’я, Кавказ, Мала Азія. В Україні — Гірський Крим. Адм. регіон: Кр.
Чисельність та структура популяцій: Популяції нечисленні, щільність 5–7 особин на 1 м2, або рослини трапляються поодиноко. Переважають генеративні особини (47–55%). Дорослих вегетативних особин до 20%.
Причини зміни чисельності: Дуже вразливий до погіршення стану зволоження ґрунту. Нестача вологи спричиняє загибель ювенільних особин і значно погіршує плодоношення (зменшується кількість і якість насіння). Квіти масово збираються. Знищення біотопів внаслідок господарського освоєння території.
Умови місцезростання: Луки, кам’янисті осипи, лісові галявини, в нижній частині гірського поясу, росте на остепнених схилах пд.-сх. та пд.-зх. експозицій. Трапляється у ценозах кл. FestucоBrometea, Trifolio-Geranietea та Molinio– Аrrhenatheretea на знижених ділянках та на крутосхилах. Мезоксерофіт-мезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина 15–40 см заввишки. Бульби овальні. Стебло у нижній частині густо улиснене. Листки сизо-зелені, без плям, лінійно-еліптичні. Суцвіття щільне, майже кулясте. Приквітки 5–10 мм завдовжки, лілові, загострені. Квітки великі, ясно-рожеві. Листочки шолома витягнуті у загострене вістря. Губа глибоко трилопатева, розміщена горизонтально і далеко висувається вперед; середня лопать помітно перевищує бічні, коротко-дволопатева, із зубчиком у виїмці. Цвіте у квітні–червні. Плодоносить у серпні. Розмножується насінням. Ступінь природного поновлення незадовільний.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесено до Додатку II Конвенції CITES. Охороняється в Кримському, Ялтинському гірсько-лісовому, Карадазькому ПЗ. Потребує режиму абсолютної заповідності та заказного. Заборонено несанкціоновану заготівлю рослин, порушення умов місцезростань - забудову територій, розорювання.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Інколи культивується, але сучасна інформація щодо культивування в Україні відсутня.
Господарське та комерційне значення: Декоративне, лікарське.
Джерело: Основні джерела інформації Вульф, 1930; Інтродукція рідкісних і зникаючих рослин флори України, 1996; Каталог раритетного біорізн. заповід. і націон. парків України, 2002; Мосякін, Тимченко, 2006; Охраняемые растения Украины, 1983; Флора Европейской части