Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

неотіанта каптурувата
neottianthe cucullata (l.) schlechter


Таксономічна належність: Родина Зозулинцеві — Orchidaceae.
Природоохоронний статус виду: Зникаючий.
Наукове значення: Євразійський вид на пд. межі ареалу, зі складним циклом розвитку.
Ареал виду та його поширення в Україні: Від Центральної та Сх. Європи через пд. Сибіру до Далекого Сходу (Сахалін) та пн. Центральної Азії (Монголія та пн. Китаю). В Україні – Полісся, Розточчя, Опілля, Правобережний Лісостеп. Адм. регіони: Вл, Лв, Жт, Кв, См, Тр, Чк.
Чисельність та структура популяцій: Низька, скорочується, детально не досліджена. Зростає невеликими групами, локалітети у Київській обл. та деяких інших р-нах рівнинної частини України практично знищені і новими знахідками не підтверджені.
Причини зміни чисельності: Вузька еколого-ценотична амплітуда виду та облігатні симбіотичні зв'язки з мікоризними грибами-симбіонтами та комахамизапилювачами, вирубування лісів, зміни місць існування, зривання на букети.
Умови місцезростання: Хвойні та мішані ліси (кл. Vaccinio-Piceetea та ін.), узлісся, зарості чагарників, лісові схили. Мезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав'яна рослина з кулястими або яйцеподібними парними бульбами; стебла прямостоячі, до 30-40 см заввишки, ребристі, тонкі. Добре розвинених листків 2, вони розташовані біля основи стебла, яйцеподібно-ромбічні; верхні стеблові листки набагато менші, ланцетні. Квітки зигоморфні, рожеві або рожево-пурпурові, зібрані у нерівнобічне колосоподібне перерване суцвіття. Приквіткові листки звичайно коротші за квітки. Зовнішні листочки оцвітини ланцетні, до 8 мм завдовжки, разом з двома внутрішніми листочками оцвітини утворюють шолом. Губа 7–9 мм завдовжки, до половини довжини трилопатева, бічні лопаті вузькі, середня лопать дещо довша та удвічі ширша за бічні. Плід — розкривна коробочка, насінини дуже дрібні. Цвіте у липнісерпні. Плодоносить у серпні–вересні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесено до Додатку ІІ CITES. Спеціальні заходи охорони не вживалися. Рекомендується інвентаризація усіх місцезростань, що збереглися, взяття їх під охорону, моніторинг популяцій, введення у культуру та репатріація. Заборонено збирання рослин та порушення умов зростання.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Декоративне.
Джерело: Основні джерела інформації. Орлов, 2005; Флора УРСР, 1950; ЧКУ, 1996.