Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

коручка пурпурова
epipactis purpurata smith (e. viridiflora (hoffm.) krock., nom. rej. prop., e. violacea (dur.-duq.) boreau, e. sessilifolia peterm.)


Таксономічна належність: Родина Зозулинцеві — Orchidaceae.
Природоохоронний статус виду: Рідкісний.
Наукове значення: Рідкісний вид на сх. межі поширення.
Ареал виду та його поширення в Україні: Середня Європа. В Україні — в Карпатах, Прикарпатті, Розточчі, Поділлі. Адм. регіони: Лв, Ів, Тр, Зк, Чц, Хм, Вн, Од.
Чисельність та структура популяцій: Чисельність популяцій дуже низька, популяції складаються виключно з генеративних особин.
Причина зміни чисельності: Вузька еколого-ценотична амплітуда, що лімітується кліматичними природними факторами. Порушення природних біотопів, зокрема вирубування лісів.
Умови місцезростання: На рівнинній частині України (Поділля, Придністров’я) — в грабових та дубовограбових лісах, в угрупованнях союзу Carpinion betuli, у Карпатах — в букових лісах союзу Fagion sylvaticae (кл. Querco-Fagetea). Переважно на ділянках, що добре прогріваються, часто на узліссях, ґрунтах багатих на вапно. Мезофіт, сциофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина, 25–70 см заввишки Кореневище коротке, вертикальне. Стебел може бути декілька, пурпурові, при основі вільно обгорнуті гострими пурпуровими піхвами, у верхній частині густо коротко опушені. Листки сірозеленкуваті, зісподу пурпурові, середні — коротші від міжвузля, рідше трохи довші від нього. Суцвіття густе, багатоквіткове, перед цвітінням трохи поникле. Приквітки ланцетні, загострені, за винятком верхніх довших від квіток. Квітки жовто-зеленкуваті, без запаху. Листочки оцвітини до 12 мм завдовжки, яйцеподібні, зовнішні — жовтуватозеленкуваті, із середини світліші, внутрішні — білі або бруднувато-зеленкувато-білі. Зав’язь пряма, нескручена. Цвіте у липні– вересні. Плодоносить у серпні–жовтні. Розмножується насінням і кореневищем, здатність до відновлення дуже низька.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесено до Додатку ІІ CITES. Охороняється ПЗ «Медобори», у Карпатському, «Вижницькому », «Ужанському» і «Подільські Товтри» НПП. Необхідно облік усіх місцезнаходжень, контроль за станом популяцій. Заборонено збирання рослин, порушення умов місцезростання, рубки лісів.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Декоративне.
Джерело: Основні джерела інформації Вахрамеева, Денисова, Никитина, Самсонов, 1991; Каталог раритетного біорізн. заповід. і націон. парків України, 2002; Собко, 1989; Тимченко, 1996; Тимченко, Андрієнко, 1992; Тимченко, Фіцайло, 2003; ЧКУ, 1996; Чорней, Буджак, То