Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

коручка болотна
epipactis palustris (l.) crantz (e. longifolia all., serapias helleborine l. var. palustris l.)


Таксономічна належність: Родина Зозулинцеві — Orchidaceae.
Природоохоронний статус виду: Вразливий.
Наукове значення: Рідкісна рослина.
Ареал виду та його поширення в Україні: Евразійсько-середземноморський вид. В Україні — Полісся, Карпати, Розточчя, Опілля, Лісостеп, Степ (по долинах великих річок), Гірський Крим. Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Кв, Чн, См, Лв, Ів, Тр, Зк, Чц, Хм, Вн, Чк, Кд, Пл, Хр, Лг, Од, Хс, Кр.
Чисельність та структура популяцій: Популяції чисельні, щільні, віковий спектр повночлений, правосторонній, частка молодих особин висока.
Причина зміни чисельності: Надмірне осушення біотопів. Рекреаційне навантаження, знищення при забудові територій.
Умови місцезростання: Заторфовані долини річок, улоговини, заболочені схили з мокрими і сирими торфовоболотними ґрунтами; в Карпатах часто на гірських висячих болотах. На заростаючих ділянках торфокар’єрів. В Лісостепу, Розточчі і Опіллі — на евтрофних торфових трав’яногіпнових болотах кл. Scheuchzerio-Caricetea nigrae, на луках кл. Phragmiti-Magnocaricetea, союзів кл. Molinio-Arrhenatheretea та гігрофільних чагарників кл. Alnetea glutinosae. На Поліссі — на мезотрофних болотах кл. VaccinioPiceetea. Мезогігрофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав’яна рослина 20–70 см заввишки. Кореневище довге, повзуче. Стебел кілька, прямі. Листки (4–8) довгасто-яйцеподібні, ланцетні. Суцвіття — багатоквіткова китиця, не щільне. Приквітки ланцетні. Квітки до 2,5 см завдовжки, звислі, зовнішні листочки оцвітини ланцетні, 9–11,5 мм завдовжки, зеленкуваті, зсередини зеленкувато-білі або червонуваті, внутрішні — довгасто-яйцеподібні, білуваті, з рожевими смужками; губа довша за зовнішні листочки оцвітини. Зав’язь веретеноподібна, коротко опушена. Цвіте у червні–липні. Плодоносить у липні– серпні. Розмножується насінням та вегетативно.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесено до Додатку ІІ CITES. Охороняється у Карпатському та Дунайському БЗ, Канівському, Поліському, Рівненський, Ялтинському гірсько-лісовому, Карадазькому, «Медобори » та «Розточчя» ПЗ, в Карпатському, Шацькому, «Вижницькому», Ужанському, «Синевир » та «Подільські Товтри» НПП. Заборонено збирання рослин, порушення екотопів.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Вирощують у ботанічних садах: Національному ім. М.М. Гришка НАН України та Харківського університету.
Господарське та комерційне значення: Декоративне.
Джерело: Основні джерела інформації Байрак, Стецюк, 2005; Вахрамеева, Денисова, Никитина, Самсонов, 1991; Собко, 1989; Тимченко, 1996, 1998; Тимченко, Фіцайло, 2003; ЧКУ, 1996; Чорней, Буджак, Токарюк, Никирса, 2001; Zahulskyy, 2000.