Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

зозулинець прикрашений
orchis signifera vest (o. speciosa host., o. mascula l. subsp. signifera (vest) soó, o. mascula auct. non (l.) l.)


Таксономічна належність: Родина Зозулинцеві — Orchidaceae.
Природоохоронний статус виду: Зникаючий.
Наукове значення: Середньо-пд. європейсько-кавказький вид на пн. межі ареалу.
Ареал виду та його поширення в Україні: У горах Піренейського, Апеннінського та Балканського п-ів, у Середній Європі, на Кавказі. В Україні — Прикарпаття, Карпати (Сх. Бескиди й низькі полонини, Ґорґани, Свидовець, Чорногора, Чивчино-Гринявські гори, Мармароські Альпи), Зх. Поділля, Гірський Крим (можливо помилково). Адм. регіони: Лв, Ів, Тр, Зк, Хм, Вн, ?Кр.
Чисельність та структура популяцій: Трапляється переважно поодинокими особинами, рідше невеликими групами. Щільність популяції 3–5 особин на 1 м2. У віковому спектрі переважають генеративні та дорослі вегетативні рослини, як правило віргінільних особин більше ніж генеративних. Кількість популяцій інтенсивно скорочується, особливо останнім часом.
Причини зміни чисельності: Раннє викошування до початку обнасінення, надмірний випас худоби, сильватизація екотопів, збирання на букети.
Умови місцезростання: Луки і пасовища на мезо- і евтрофних ґрунтах лісової зони України та Українських Карпат — від нижнього лісового до субальпійського поясу. У високогір’ї Карпат — у зоні криволісся, росте на луках, що сформувалися на вапнякових відслоненнях (pH = 6,5–7,5). У лісовому поясі приурочений до трав’яних схилів різної експозиції, зокрема в угрупованнях союзу Arrhenatherion (кл. MolinioArrhenatheretea) на помірно багатих ґрунтах. У Прикарпатті та на Поділлі трапляється на узліссях, серед чагарників і у ксеротермних угрупованнях кл. Festuco-Brometea. Мезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина 20–50 см заввишки. Бульби овальні. Стебло тонке, щільне. Листки великі, видовжено ланцетні, розташовані при основі стебла. Стебло і листки вкриті дрібними пурпуровими цятками. Суцвіття колосоподібне, багатоквіткове, розріджене до 12 см завдовжки. Квітки великі, яскраво-пурпурові, листочки зовнішнього кола оцвітини витягнуті в довге тонке вістря. Губа трилопатева з довшою середньою лопаттю, всі лопаті хвилясто зубчасті. Цвіте у квітні–травні, плодоносить в червні–липні. Розмножується насінням. Ступінь природного поновлення невідома.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесено до Додатку II CITES. Охороняється у Карпатському БЗ, ПЗ «Ґорґани», НПП: Карпатському, Вижницькому, «Сколівські Бескиди», Ужанському. Потребує режимів заповідності та заказного. Заборонено заготівлю рослин, випас, сінокосіння.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Декоративне, лікарське.
Джерело: Основні джерела інформації Заверуха, Андриенко, Протопопова, 1983; Загульський, 2001; Каталог раритетного біорізн. заповід. і націон. парків України, 2002; Крічфалушій, Будніков, Мигаль, 1999; Собко, 1989; Собко, Гапоненко, 1996; ЧКУ, 1996.