Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

зозулинець ванькова
orchis wanjkowii e.wulff (o. mascula (l.) l. subsp. wanjkowii (e.wulff) soό; o. mascula auct. non (l.) l.)


Таксономічна належність: Родина Зозулинцеві — Orchidaceae.
Природоохоронний статус виду: Недостатньо відомий.
Наукове значення: Вузькоендемічний критичний вид, близько споріднений з O. mascula. Потребує подальших таксономічних досліджень.
Ареал виду та його поширення в Україні: Ендемік, що зростає в зх. частині ГірськогоКриму. Адм. регіон: Кр.
Чисельність та структура популяцій: Невідомі. Популяції потребують вивчення.
Причина зміни чисельності: Руйнування біотопів.
Умови місцезростання: Галявини та серед чагарників на схилах середньогірного поясу, зокрема в скельнодубових та соснових лісах. Мезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина з цілісними овальними бульбами, 10–20(З0) см заввишки Листки вузько-ланцетні. Суцвіття 5–7 см завдовжки, рідке, з б–15 дрібних, від фіолетових до світло-фіолетових квіток. Зовнішні листочки оцвітини фіолетові, тупуваті, з 6–8 більш темними жилками. Губа трилопатева, з тупими боковими і виїмчастою середньою долею, часто без зубчика посередині. Шпорка завжди коротша від зав’язі і на кінці косо зрізана. Цвіте у квітні–травні. Плодоносить у червні–липні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється в Ялтинському гірськолісовому ПЗ. Необхідні вивчення та контроль стану популяцій. Заборонено збирання рослин, гербарію, порушення умов місцезростання.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Декоративне.
Джерело: Основні джерела інформації Вахрамеева, Денисова, Никитина та ін., 1991; Вульф, 1930; Каталог раритетного біоріз., 2002; Собко, 1989; ЧКУ, 1996.