Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

гудієра повзуча
goodyera repens (l.) r.br. (satyrium repens l.)


Таксономічна належність: Родина Зозулинцеві — Orchidaceae.
Природоохоронний статус виду: Вразливий.
Наукове значення: Реліктовий вид, пов’язаний з лісовими формаціями темнохвойної тайги. Одна з небагатьох зимовозелених орхідей помірного поясу.
Ареал виду та його поширення в Україні: Євразія від Фенноскандії до пд. частини Далекого Сходу, Сахаліну та Хоккайдо, окремі фрагменти відомі в Альпах, Балканах, Карпатах, Криму, Малій Азії, на Кавказі, у горах Ірану, Середньої Азії та Зх. Китаю, у Гімалаях, Кореї, Середній Японії та в Пн. Америці. В Україні — у Карпатах, Розточчі, на Поліссі, Поділлі (пн.-зх.), в Гірському Криму. Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Кв, Чн, См, Лв, Ів, Тр, Зк, Чц, Кр.
Чисельність та структура популяцій: Популяції невеликі за розмірами, нечисельні — від кількох десятків до кількох сотень особин. У деяких популяціях на Поліссі наявні кілька тисяч особин. Щільність таких популяцій 20–30 особин на 1 м2.
Причини зміни чисельності: Вирубування хвойних лісів.
Умови місцезростання: Свіжі, кислі ґрунти. Ялинові ліси (порядок Vaccinio-Piceetalia), соснові ліси (порядок Pinetelia). В горах Криму росте в лісах кл. Erico-Pinetea. Мезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав’яна рослина з шнуроподібним, розгалуженим, плагіотропним кореневищем. Корені додаткові, не численні, розміщені в підстилці і не сягають мінерального шару ґрунту. Стебло 6–25 см заввишки, виходить із середини розетки. Розеткові листки видовжено-яйцеподібні або еліптичні, 1,8–3,5 см завдовжки, 1–2 см завширшки. Стеблові листки дрібні, лінійновидовжені або ланцетні. Суцвіття — однобічний колос, 4–7(15) см завдовжки, складається з 10–20 (до 30) дрібних білих або кремово-білих запашних квіток. Цвіте в липні–серпні, плодоносить у вересні. Розмножується насінням і вегетативно. Напівсапрофіт, який при сильному затіненні може переходити до підземного способу життя та сапрофітного живлення. Рослина консортивно пов’язана з грибами Ceratobasidium cornigerum та Rhizoсtonia goodyera-repentis.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесено до Додатку ІІ CITES. Охороняється в Карпатському БЗ, в ПЗ «Розточчя», Поліському, Ялтинському гірсько-лісовому, в Шацькому та «Деснянсько-Старогутському» НПП та інших заповідних об’єктах. Заборонено збирання рослин та зміни умов оселищ.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Вирощують в Національному ботанічному саду ім. М.М. Гришка НАН України.
Господарське та комерційне значення: Декоративне.
Джерело: Основні джерела інформації Баточенко, 2001; Лукаш, 2001а; Мельник, 1991; Мельник, 1993; Мельник, Савчук, 1999; Мельник, Савчук, Баточенко, 2001; Панченко, 2005; Родінка, Панченко, 1998; ЧКУ, 1996.