Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

булатка великоквіткова
cephalanthera damasonium (mill.) druce (c. grandiflora auct. non s.f.gray; c. latifolia janch.; c. pallens sw.; serapias damasonium mill.)


Таксономічна належність: Родина Зозулинцеві — Orchidaceae.
Природоохоронний статус виду: Рідкісний.
Наукове значення: Рідкісний вид на сх. межі ареалу.
Ареал виду та його поширення в Україні: Європейсько-середземноморський вид (Європа, Кавказ, Мала Азія). В Україні — Карпати, Полісся, Зх. Поділля, Лісоcтеп (рідко), Крим. Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Кв, Лв, Ів, Тр, Зк, Чц, Хм, Вн, Пл, Од, Кр.
Чисельність та структура популяцій: Популяції нараховують кілька десятків, зрідка до тисячі особин, щільність низька. За віковою структурою переважають нормальні неповночленні популяції з правостороннім віковим спектром, з максимумом генеративних особин; за віталітетом — депресивні.
Причина зміни чисельності: Зміна і руйнування біотопів, вирубки лісів, рекреація, зривання квітів.
Умови місцезростання: Хвойні, мішані й широколистяні ліси, галявини, зрідка — узлісся, в угрупованнях кл. Querco-Fagetea (пор. Orno-Cotinetalia), Quercetea pubescenti-petraeae, Erico-Pinetea. Вид є діагностичним для союзу CephalantheroFagion (кл. Querco-Fagetea). Переважно на вапняках і ґрунтах з високим вмістом гумусу. Мезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина 20– 60 см заввишки. Кореневище коротке, горизонтальне. Стебло пряме, міцне, зрідка декілька (до 10) квітконосних пагонів. Листки яйцеподібно-еліптичні, до 6,5 см завдовжки. Суцвіття колосоподібне, рідке, з 3–8 (20) квіток. Приквітки довгі, листоподібні, нижні вдвічі довші за квітки. Квітки великі, білі. Зовнішні листочки оцвітини 1,7–2 см завдовжки, довгасті або ланцетно-довгасті, внутрішні — 1,4–1,6 см завдовжки, обернено-яйцеподібні. Губа біла, всередині жовтувата.Зав’язь під час дозрівання розкручується. Коробочка до 2 см завдовжки, з прямими реберцями. Цвіте у травні–липні. Плодоносить у липні–серпні. Розмножується насінням і вегетативно.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють в Карпатському БЗ, в Кримському, Ялтинському гірсько-лісовому, «Мис Мартьян», Карадазькому, «Розточчя», «Медобори» ПЗ, в НПП «Вижницькому», Яворівському, «Синевир» та «Подільські Товтри», єдине місцезнаходження на Лівобережжі. Охороняють в Диканському РЛП. Контроль за станом популяцій. Заборонено збирання рослин, порушення екотопів, суцільні рубки лісів.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Вирощують у Національному ботанічному саду ім. М.М. Гришка НАН України.
Господарське та комерційне значення: Декоративне, лікарське.
Джерело: Основні джерела інформації Байрак, Стецюк, 2005; Вахрамеева, Денисова, Ни- китина, Самсонов, 1991; Каталог раритетного біо- різноманіття..., 2002; Орлов, 2005; Собко, 1989; ЧКУ, 1996; Чорней, Буджак, Токарюк, Никирса, 2002.