Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

билинець найзапашніший
gymnadenia odoratissima (l.) rich. (orchis odoratissima l.)


Таксономічна належність: Родина Зозулинцеві — Orchidaceae.
Природоохоронний статус виду: Зникаючий.
Наукове значення: Європейський вид на сх. межі ареалу, має складну біологію розвитку.
Ареал виду та його поширення в Україні: Європа (від Атлантичного океану до Дніпра). В Україні — переважно в Карпатах, на Опіллі, Поліссі, в Лісостепу (дуже рідко). Адм. регіони: Жт, Кв, Чн, Лв, Ів, Тр, Зк, Хм, Вн.
Чисельність та структура популяцій: Популяції малочисленні, з порушеною структурою, складаються з невеликих груп або поодиноких рослин.
Причини зміни чисельності: Лімітуючі фактори пов’язані найчастіше з водним режимом ґрунту і антропогенними чинниками (порушення біотопів, меліорація, знищення квітучих рослин, викопування бульб).
Умови місцезростання: У Карпатах зростає в лісовому поясі, на вологих, болотистих луках, лісових галявинах, серед чагарників, на водонепроникних і погано аерованих глинистих або торф’яних кислих ґрунтах. Вид приурочений переважно до угруповань кл. Molinio-Arrhenatheretea, Nardo-Callunetea. У Карпатах також трапляється в угрупованнях кл. Vaccinio-Piceetea. Мезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина до 35 см заввишки. Бульби пальчастолопатеві. Листки вузьколінійні або лінійні, гострі. Суцвіття колосоподібне, вузькоциліндричне, щільне. Квітки дрібні, ясно-пурпурові, із сильним запахом ванілі. Шпорка коротша ніж зав’язь, спрямована донизу. Цвіте в червні–липні, плодоносить в серпні–вересні. Ступінь природного поновлення невідомий, насіння проростає лише в симбіозі з певними видами грибів.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесено до Додатку ІІ CITES. Охороняється в Карпатському БЗ, ПЗ «Медобори» (відділення «Кременецькі гори»), в НПП Карпатському, «Синевир» і «Сколівські Бескиди». Потребує підтвердження більшості місцезнаходжень, уточнення ареалу та умов місцезростання, насамперед у рівнинних областях, режимів заповідності та заказного. Заборонено заготівлю рослин, випас, меліоративні роботи.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Декоративне, лікарське.
Джерело: Основні джерела інформації Вахрамеева, Денисова, Никитина та ін., 1991; Заверуха, Андриенко, Протопопова, 1983; Каталог раритетного біорізн. заповід. і націон. парків України, 2002; Малиновський, Царик, Кияк та ін., 2002; Собко, 1989; Стойко, Ященко, Кага