Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

еремур кримський
eremurus tauricus steven


Таксономічна належність: Родина Асфоделові — Asphodelaceae.
Природоохоронний статус виду: Зникаючий.
Наукове значення: Кримсько-новоросійський ендемік.
Ареал виду та його поширення в Україні: Кримсько-Новоросійська підпровінція: Крим та Зх. Закавказзя (поблизу м. Новоросійська). В Україні — у різних висотних поясах Гірського Криму. Адм. регіон: Кр.
Чисельність та структура популяцій: Спорадично трапляється у вигляді невеликого розміру малочисельних локальних популяцій, проте відомі окремі локалітети (Кримський ПЗ), що мають площу кілька га, в яких рослини зростають досить щільно (до 40% проективного покриття), формуючи густі зарості.
Причини зміни чисельності: Вузька еколого-ценотична амплітуда, приуроченість до маргінальних перехідних від лісових до трав’янистих ценозів, слабка конкурентна здатність, чутливість до впливу антропогенного фактора.
Умови місцезростання: У різних поясах від 500 до 1400 м н.р.м. в ценозах маргінального типу. Кам’янисті осипи, сланці, рідше відслонення, по виходах вапняків, заходить в ялівцеві, соснові та освітлені листяні ліси, тобто в ценози з послабленою ценотичною конкуренцією. Угруповання відносяться до порядку Alysso-Sedetalia та класу Thlaspietea rotundifolii. Ксеромезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина до 1,5 м заввишки. Корені мичкуваті, потовщені. Стебла поодинокі чи кілька, діаметром до 10 мм, прямі, безлисті. Листки широколінійні, до 60 см завдовжки, до 3 см завширшки, по краю гладенькі чи шершаві, у прикореневій розетці. Суцвіття верхівкове, довге (30– 80 см), густе, багатоквіткова циліндрична китиця. Квітки білі з широкодзвоникоподібною оцвітиною. Плід — поперечнозморшкувата коробочка, насінини сірі, темні. Цвіте у травні–липні. Плодоносить у червні–серпні. Розмножується насінням і кореневищем.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесений до Європейського червоного списку. Охороняють в Ялтинському гірськолісовому, Кримському та Карадазькому ПЗ. Заборонено порушення умов місцезростань, викопування та збирання рослин, терасування схилів, лісонасадження.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Культивують в Нікітському ботанічному саду — ННЦ УААН.
Господарське та комерційне значення: Декоративне, генофонд для селекції.
Джерело: Основні джерела інформації Косых, Усачева, 1986; ЧКУ, 1996.