Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

громовик багатолистий
onosma polyphylla ledeb.


Таксономічна належність: Родина Шорстколисті — Boraginaceae.
Природоохоронний статус виду: Вразливий.
Наукове значення: Кримсько-кавказький ендемік.
Ареал виду та його поширення в Україні: Зх. Кавказ, Гірський Крим. У Криму на пд. макросхилі від смт. Форос до масиву Кара-Даг, та в зх. частині передгір’я. Адм. регіон: Кр.
Чисельність та структура популяцій: Незначна. Вид трапляється спорадично, невеликими групами. Структура популяцій не досліджена.
Причини зміни чисельності: Вузька еколого-ценотична амплітуда, слабка конкурентна здатність виду. Порушення екотопів внаслідок господарського освоєння територій Пд. берега Криму.
Умови місцезростання: Дуже сухі кам’янисті схили, осипища, на малорозвинених або щебенистих ґрунтах. Ценофоб, що розвивається на піонерних стадіях і зустрічається у складі ялівцевих рідколісь розріджених пухнастодубових лісів, томілярів. Угруповання порядку Alysso-Sedetalia, союзу JasminoJuniperion excelsae та кл. Onosmo polyphyllae — Ptilostemetea. Ксерофіт. Облігатний петрофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Хамефіт. Півкущик 15–30 см заввишки із стрижнекореневою системою, потужним каудексом, який у верхній частині розгалужується. Стебла відстовбурченоволохаті, підведені. Листки численні, шовковистоволосисті, лінійні, серпоподібно зігнуті. Суцвіття завійка (завиток). Квітки ясножовті, опушені рудуватими волосками. Цвіте у червні–липні. Плодоносить у серпні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесений до Європейського червоного списку та Червоного списку МСОП. Охороняється в Ялтинському гірсько-лісовому, Карадазькому та Кримському ПЗ, заказниках загальнодержавного значення «Новий Світ» і «Байдарський», на території пам’ятки природи загальнодержавного значення «Гора Кішка». Необхідно здійснити картографування всіх популяцій, оцінити їх чисельність, структуру, контролювати їхній стан. Заборонено порушення умов зростання, забудова територій та заліснення схилів.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Декоративне, протиерозійне, ґрунтотвірне.
Джерело: Основні джерела інформації Дидух, Шеляг-Сосонко, 1982; ЧКУ, 1996; Шеляг- Сосонко, Дидух, 1980.