Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

комоничок зігнутий
succisella inflexa (kluk) g. beck


Таксономічна належність: Родина Черсакові — Dipsacaceae.
Природоохоронний статус виду: Рідкісний.
Наукове значення: Середньоєвропейський вид на сх. межі ареалу.
Ареал виду та його поширення в Україні: Зростає від пн. частини Італії до Литви, Білорусі, України та Зх. Румунії. Є екслав на сх. березі Чорного моря. В Україні трапляється в Закарпатті, Зх. та Центральному Поліссі. Адм. регіони: Вл, Рв, Лв, Зк, Жт, Кв.
Чисельність та структура популяцій: У Закарпатті популяції численні, але невеликі за розмірами. На Поліссі трапляється рідко, найбільші популяції відмічені в заказнику загальнодержавного значення «Кормин» (Волинська обл.), де вид утворює на торф’янистих луках великі куртини та смуги.
Причини зміни чисельності: Проведення меліоративних робіт, випасання худоби, заліснення лук.
Умови місцезростання: На Поліссі зростає переважно на болотистих луках та окраїнах боліт по берегах річок (угруповання порядків Scheuchzerietalia palustris, Caricetalia fuscae та Molinietalia). Пов’язаний із торфовими та мулувато-торфовими ґрунтами із pH 6–8. На Закарпатті — на луках та мінералізованих болотах. Гігромезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав’яна рослина із висхідним стеблом 40–80 см заввишки, яке вкорінюється у вузлах. Суцвіття головчасте. Віночок чотирилопатевий, фіолетоворожевий. Внутрішня чашечка плеската, позбавлена остей-щетинок. Плід — сім’янка грушоподібної форми, із 8 досить глибокими боріздками. Цвіте у липні–серпні, плодоносить у вересні. Розмножується насінням та вегетативно (укоріненням гонів).
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється в Рівненському та «Черемському» ПЗ, НПП «Прип’ять-Стохід,» РЛП «Надслучанський» (Рівненська обл.), ландшафтному заказнику «Кормин» (Волинська обл.), у низці заповідних об’єктів Закарпаття. Заборонено порушення умов місцезростань, проведення меліоративних робіт на прилеглій місцезростання виду територіях.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Кормове, ґрунтозахисне.
Джерело: Основні джерела інформації Біорізноманіття Цуманської пущі та питання його збе- реження, 2004; Polska Czerwona Księga roślin, 2001.