Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

молодило мармурове
sempervivum marmoreum griseb. (s. schlehanii schott)


Таксономічна належність: Родина Товстолисті — Crassulaceae.
Природоохоронний статус виду: Зникаючий.
Наукове значення: Рідкісний диз’юнктивно поширений вид на межі ареалу.
Ареал виду та його поширення в Україні: Карпатсько-балканський вид, що трапляється у горах Центральної і Пд. Європи. В Україні відомий з двох оселищ в Українських Карпатах на г. Кобила у пд. частині Свидовця та в Мармароських горах у долині Білого потоку в окол. с. Ділове (Рахівський р-н, Закарпатська обл.). Адм. регіон: Зк.
Чисельність та структура популяцій: Популяції дуже малочисельні й критично загрожені, представлені лише кількома десятками генеративних особин.
Причини зміни чисельності: Популяціям властива реліктова стратегія, тому вони не витримують конкуренції в процесі поступового заростання лісом і посилення затінення.
Умови місцезростання: На Свидовці оселище розташоване на безлісій вершині конгломератової скелі на пд.сх. схилі г. Кобила на висоті 1045 м н. р. м. Інтенсивна інсоляція цього кам’янистого відшарування забезпечує ксерофітні умови. Угруповання належить до союзу Androsacion vandellii. У долині Білого потоку вид росте в аналогічних умовах на скельних відшаруваннях над долиною. Ксерофіт, петрофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Хамефіт. Багаторічна трав’яна сукулентна розеткова рослина, що утворює столони, від яких відходять. розетки 2,5–7,5 см діаметром. Листки 2,5–3 см завдовжки, м’ясисті, цілокраї, обернено-яйцеподібні, гострокінцеві, блискучі, блідо-зелені з червонуватим відтінком. Квітконосні пагони 20–30 см заввишки, розгалужені, опушені, рясно вкриті почерговими листками. Суцвіття цимозне, розлоге, складається з 25–35 квіток 20–25 мм діаметром. Пелюстки рожеві, при основі бордові, у кількості 11–12. Плід — багатолистянка. Насінини 0,8 мм завдовжки. Цвіте в липні, плодоносить у серпні. Розмножується здебільшого вегетативно.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Спеціальних заходів охорони не проводили. Доцільно провести прорідження деревної та чагарникової рослинності навколо оселищ. Заборонено збирання рослин.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Декоративне, ґрунтотвірне, протиерозійне.
Джерело: Основні джерела інформації Шушман, 2008; Buček, 1932; Kobiv, Kish, Gleb, 2007.