Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

борідник шерстистоволосистий
jovibarba hirta (l.) opiz (j. preissiana (domin) omelczuk et czopik, j. hirta (l.) opiz subsp. preissiana (domin) soó, sempervivum hirtum l.)


Таксономічна належність: Родина Товстолисті — Crassulaceae.
Природоохоронний статус виду: Рідкісний.
Наукове значення: Карпатський ендемічний вид.
Ареал виду та його поширення в Україні: Зх., Сх. й Пд. Карпати. В Україні — Мармароські Альпи (г. Піп Іван), Свидовець (гг. Близниця, Герашеска), Чивчин (гг. Чорний Діл, Прелуки). Адм. регіони: Ів, Зк, Чц.
Чисельність та структура популяцій: Популяції невеликі за площею (до 0,5 га), малочисельні (300–400 особин) з піком чисельності на віргінільній стадії.
Причини зміни чисельності: Вузька еколого-ценотична амплітуда, що лімітується факторами природного характеру та відсутністю екотопів відповідного типу.
Умови місцезростання: Верхній лісовий та субальпійський пояси. Росте серед відслонень вапнякових порід на полицях, у тріщинах скель, серед щебенистого рухляку, на крутих схилах (20–50о) пд.сх., пд. та пд.-зх. експозицій. Є компонентом флористичного складу угруповань асоціації Festucetum saxatilis. Облігатний кальцефіл, сукулент.
Загальна біоморфологічна характеристика: Хамефіт. Багаторічна трав’яна рослина 20– 30 см заввишки з прикореневою розеткою зірчасто-розгорнутих товстих листків. Стебло міцне, відстовбурчено-волосисте, більшменш густо облиснене. Суцвіття багатоквіткове, густе. Пелюстки 15–18 мм завдовжки, зеленкувато-жовті, лінійно-еліптичні, по краях коротко-торочкуваті. Тичинки на третину коротші від пелюсток. Цвіте у липні–серпні. Плодоносить у серпні–вересні. Розмножується насінням і вегетативно.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється на території ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Чорний Діл» та Карпатського БЗ. Необхідно контролювати стан популяцій, культивувати вид у ботанічних садах. Заборонено збирання рослин.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Культивують у ботанічних садах.
Господарське та комерційне значення: Декоративне, ґрунтотвірне, протиерозійне. Як невибагливу декоративну рослину використовують на альпійських гірках та цвинтарях.
Джерело: Основні джерела інформації Малиновский, 1998; Чопик, 1976; Флора Восточ- ной Европы, 2001; Чорней, Буджак, 2003; Чорней, Буджак, Загульський та ін., 1999.