Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

борідник паростковий
jovibarba sobolifera (sims.) opiz


Таксономічна належність: Родина Товстолисті — Crassulaceae.
Природоохоронний статус виду: Рідкісний.
Наукове значення: Бореальний вид на пд. межі ареалу.
Ареал виду та його поширення в Україні: Європейський вид: Пн., Центральна та Сх. (Верхньо-Волзький, Волзько-Камський регіони) Європа. В Україні трапляється на Поліссі (пн. частина). Адм. регіони: Вл, Рв, Кв, Чн, См.
Чисельність та структура популяцій: Популяції нечисленні, але з великою кількістю особин, нерідко складаються із декількох локусів. Найбільшою із відомих є популяція у Деснянсько-Старогутському НПП, яка займає декілька гектарів у кількох локусах.
Причини зміни чисельності: Витоптування, викопування особин для культивування.
Умови місцезростання: Зростає в світлих сухих соснових лісах, на піщаних місцях Полісся (союзи Dicrano-Pinion, Koelerion glaucae). Мезоксероофіт. Сукулент.
Загальна біоморфологічна характеристика: Багаторічна товстолиста рослина з прикореневими розетками, які дають численні паро-сткові розетки. Прикореневі розетки 2–5 см діаметром, з довгасто-клиноподібними листками, найширшими у верхній третині, розетка зімкнена, майже куляста. Паросткові розетки розкриті, світло-зелені, їх листки яйцеподібні, загострені по краях, війчасті. Стебло товсте, пряме, опушене м’якими залозистими волосками. Стеблові листки широко- або яйцеподібно-ланцетні, по краю довговійчасті. Квітки зібрані в густе верхівкове суцвіття, яке складається із декількох завійок, правильні, шестичленні, залозистоопушені, віночок світло-жовтий або зеленкуватобілий. Плід — багатолистянка. Цвіте в липні та серпні, плодоносить у вересні. Розмножується переважно вегетативно (розетками), а також насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Необхідні виявлення та охорона нових популяцій виду. Для збереження популяції площею 0,3 га необхідно створити заказник Сосновий Бір біля с. Городок Маневицького району Волинської обл. Охороняється у НПП Деснянсько-Старогутському та «Прип’ятьСтохід», заказнику загальнодержавного значення «Прище» на Рівненщині. Заборонено викопування, порушення місцезростань.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Декоративне, місцями вводиться в культуру
Джерело: Основні джерела інформації Андриенко, Шеляг-Сосонко, 1983; Коніщук, 2004; Панченко, 2005.