Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

тирлич мішкоподібний
gentiana utriculosa l.


Таксономічна належність: Родина Тирличеві — Gentianaceae.
Природоохоронний статус виду: Зникаючий.
Наукове значення: Середньо-південноєвропейський монтанний вид на пн.-сх. межі ареалу.
Ареал виду та його поширення в Україні: Середня Європа, Середземномор’я (Балкани і Апеніни), Карпати. В Україні — Буковинські Карпати. Адм. регіон: Чц.
Чисельність та структура популяцій: Відомо дві популяції: окол. с. Сарата (урочище «Жупани») і Селятин Путильського р-ну Чернівецької обл. Популяція в окол. с. Сарата складається з трьох локалітетів площею 6, 100 і 200 м2 і щільністю особин від 2 до 15 на м2.
Причини зміни чисельності: Випас худоби, руйнування екотопів.
Умови місцезростання: Біля підніжжя вапнякових скель, на злегка порушених внаслідок ерозійних процесів лучних ділянках з проективним покриттям травостою не більше 80% і карбонатними ґрунтами (кл. Molinio-Arrhenatheretea). Факультативний кальцефіл. Мезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Терофіт. Однорічна трав’яна рослина 5–15 см заввишки. Стебло голе, просте або розгалужене від основи, густо улиснене яйцеподібними або ланцетними листками. Прикореневі листки зібрані в щільну розетку. Квітки по одній на верхівках стебла і його гілочок. Чашечка п’ятичленна, у півтора рази коротша за віночок, з повздовжніми крилами 3–4(5) мм, які переходять в зубці. Віночок п’ятироздільний, лійкоподібний, синій або блідосиній. Плід видовжено-яйцеподібна коробочка. Цвіте у червні–липні. Плодоносить у липні–серпні.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють на території пам’ятки природи місцевого значення «Жупани» (Путильський р-н Чернівецької обл.). Необхідно розширити її межі і охопити всі місцезростання в цьому урочищі, контролювати стан популяцій, культивувати в ботанічних садах. Заборонено збирання, гербаризацію рослин, випасання худоби, порушення умов місцезростання.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Декоративне.
Джерело: Основні джерела інформації. Загульський, Чорней, 2003; Флора УРСР, 1957; Чор- ней, Загульський, Смолінська, Королюк, 1993.