Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

тамарикс стрункий
tamarix gracilis willd.


Таксономічна належність: Родина Тамариксові — Tamaricaceae.
Природоохоронний статус виду: Вразливий.
Наукове значення: Вид на пн.-зх. межі ареалу.
Ареал виду та його поширення в Україні: Південний схід Європи, до Центральної Азії: Кавказ (Дагестан), Зх. Сибір (пд.), Середня Азія (зх.), Монголія, пониззя Дону та Волги. В Україні — узбережжя Азовського моря. Адм. регіони: Дц, Хс, Зп, Кр.
Чисельність та структура популяцій: Білосарайська, Бердянська, Обіточна, Федотова коси та коса Бірючий острів, Арабатська стрілка (інтродукований). Трапляється окремими екземплярами, іноді формує невеликі популяції, що нараховують до 3–10 різновікових особин.
Причини зміни чисельності: Рекреаційне навантаження та вузька екологоценотична амплітуда, що лімітується різними, як природними, так і антропогенними факторами, відсутністю екотопів відповідного типу.
Умови місцезростання: Верхня та тилова частини добре інсольованих пд.-сх. схилів літорального валу, висотою до 1,5–3 м, складених із піщаночерепашкових відкладів. Займає перехідні екотопи від угруповань літорального приморського валу (кл. Ammophilletea) до угруповань піщаного степу (кл. Festucetea vaginatae). Ксеромезофіт, галофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Нанофанерофіт. Кущ заввишки 2–4 м. Кора брунатно-каштанова. Листки лінійно-ланцетні, завдовжки до 4–5 мм, загострені, покриті залозками, що виділяють сіль. Квітки рожеві. Суцвіття китицеподібні, бокові, рідше верхівкові, що зібрані у волоть. Коробочки 4–6 мм завдовжки, багатонасінні. Цвіте у травні–липні (вдруге — у серпні–жовтні). Плодоносить у липні–серпні. Розмножується насінням, в умовах культури також вегетативно.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесено до Червоного списку Херсонської області (2002). Охороняють в АзовоСиваському НПП, ландшафтних заказниках «Обіточна коса», «Федотова коса», «Білосарайська коса». Необхідно ширше культивувати вид у ботанічних садах, контролювати стан популяцій. Заборонено збирання рослин, порушення умов місцезростання (забудову, облаштування місць рекреації).
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Вирощують в Центральному ботанічному саду ім. М.М. Гришка НАН України.
Господарське та комерційне значення: Декоративне, протиерозійне, ґрунтотвірне, медоносне.
Джерело: Основні джерела інформації Коломійчук, 2002; Остапко, 2001; Тищенко, 2002; ЧКУ, 1996.