Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

глід пояркової
crataegus pojarkovae kossych


Таксономічна належність: Родина Розові — Rosaceae.
Природоохоронний статус виду: Вразливий.
Наукове значення: Локальний ендемічний вид.
Ареал виду та його поширення в Україні: Кримський ендемік. Зрідка зростає в сх. частині Гірського Криму — на масиві Кара-Даг. Адм. регіон: Кр.
Чисельність та структура популяцій: Існує одна популяція на Карадазькому масиві, що охоплює пд. та пд.-сх. схили хребта СюрюКая, сх. і пд.-сх. схили г. Святої, пн. та пн.-сх. схили хребтів Магнітний та Кок-Кая, Андезитова сопка. Окремі дерева зростають за межами масиву: мис Крабій, Баракольська долина, хребет Узун-Сирт. Рослини зростають окремими екземплярами або невеликими групами особин. У 2002 році популяція виду нараховувала 469 дерев, з яких 64 вже загинули, а 244 (52%) знаходяться в задовільному стані, решта — пошкоджені. Щороку гине від 0,5 до 10% екземплярів від чисельності популяції.
Причини зміни чисельності: До створення заповідника основною причиною скорочення популяції було антропогенне навантаження (випасання, рубки, збирання плодів). Зараз основними причинами загибелі дерев залишаються: ентомошкідники крони та фітопатогенні гриби (70% зафіксованих випадків), зсуви ґрунту (22%), а також пожежі (5%), посуха (3%). Суттєвої шкоди популяції завдають мишоподібні гризуни, які харчуються насінням. Нормалізації структури популяції перешкоджає низький рівень поновлення рослин.
Умови місцезростання: Зростає на сухих еродованих кам’янистих схилах, узліссях та в шиблякових угрупованнях (на висоті 50–300 м н. р. м.). Угруповання кл. Rhamno-Prunetea. Мезоксерофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Фанерофіт. Деревце або кущ 3–6 м заввишки. Листки чергові, 3–5-лопатеві, сріблясті від густого опушення. Квітки білі, зібрані у щиток. Плід жовтий, округлий або грушоподібний (до 25 мм завдовжки), з 3–5 кісточками, їстівний. Цвіте у червні, плодоносить у вересні. Розмножується вегетативно і насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесений до Червоного списку МСОП та Європейського червоного списку. Охороняють у Карадазькому ПЗ, де з 1999 р. проводиться моніторинг популяції. Рекомендується ввести у культуру як декоративну та плодову рослину. Слід контролювати стан популяцій. Заборонено вирубування, збирання, випали та інші порушення умов місцезростання.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Вирощують у Нікітському ботанічному саду — ННЦ УААН.
Господарське та комерційне значення: Харчове, вітаміноносне (плоди багаті на аскорбінову кислоту та інші вітаміни), медоносне, лікарське, декоративне, протиерозійне.
Джерело: Основні джерела інформації Редкие растения и животные Крыма. Справочник, 1988; Каталог редких, исчезающих и уничтожаемых растений флоры Крыма, рекомендуемых для запо- ведной охраны, 1975; Косых, 1964, 1965; Красная книга СССР, 1984; Летухова, 2001; Летухо